Gminy notują więcej urodzeń

przedszkole chrzW gminach Trzyciąż i Wolbrom w ostatnich miesiącach rodzi się więcej dzieci. Czy to efekt wsparcia rodziców przez państwo i gminy, czy też innych przyczyn – nie nam oceniać, faktem jest, że z urodzeniami w tym roku jest trochę lepiej!

Na przestrzeni 12 miesięcy roku 2017 w gminie Trzyciąż przybyło 71 dzieci – 38 chłopców i 33 dziewczynki. Najwięcej dzieci urodziło się w największej miejscowości gminy – Jangrocie (19 urodzeń), a w samym Trzyciążu – 6. W ciągu 7 miesięcy roku 2018 liczba urodzeń jest już niemal równa tej z całego ubiegłego roku. Do końca lipca na terenie gminy urodziło się 62 dzieci – znów więcej chłopców – 33 i 29 dziewczynek. W urodzeniach tradycyjnie przoduje Jangrot – 13 dzieci, ale znaczący skok odnotował Trzyciąż, gdzie powitano w rodzinach 11 maluszków (w ubiegłym roku 6). Nie jest to jednak tendencja powszechna – np. w Tarnawie, gdzie jeszcze niedawno ogromne emocje towarzyszyły dyskusjom o utrzymaniu lokalnej szkoły podstawowej, w całym ubiegłym roku urodziło się pięcioro dzieci, a w tym jest jeszcze gorzej – na świat przyszedł tylko jeden chłopiec. Już wcześniej dzieci było drastycznie mało, a co będzie w przyszłości?

Ze wzrostu liczby urodzeń cieszą się nie tylko rodzice. Swoje zadowolenie wyrażają też władze gminy. - Rodzice dowiedzieli się, że budujemy w Trzyciążu nowoczesne samorządowe przedszkole integracyjne z oddziałem żłobkowym i od razu jest pozytywna reakcja – komentuje z uśmiechem wójt Roman Żelazny.

budowa przedszkola Kopiowanie

W gminie Trzyciąż żłobka dotąd nie było, a jedyne niepubliczne przedszkole w Porąbce zostało zlikwidowane przez prywatny organ prowadzący. Nieco starsze dzieci z okolicznych wsi korzystały z opieki w oddziałach przedszkolnych przy szkołach lub były wożone przez opiekunów do przedszkoli poza gminę. Nowe publiczne przedszkole z oddziałem żłobkowym w Trzyciążu, budowane jest przy istniejącym budynku SP w Trzyciążu, za pieniądze z budżetu gminy, przy na razie stosunkowo niewielkim udziale środków z budżetu państwa (z programu „Maluch plus”) oraz środków z PFRON, dysponowanych przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Powstanie tu nowoczesna placówka, która ma objąć opieką i wychowaniem żłobkowo-przedszkolnym dzieci z terenu całej gminy. Urzędnicy wciąż zabiegają o pozytywną opinię wojewody konieczną do pozyskania dofinansowania ze środków z rezerwy budżetu państwa, bowiem inwestycja jest kosztowna i stanowi bardzo poważne wyzwanie dla niewielkiego budżetu lokalnego samorządu. Budowa obiektu ma zakończyć się jeszcze w tym roku, ale budynek trzeba będzie jeszcze wyposażyć.

W Wolbromiu również widać lekki wzrost urodzeń. W 2017 r. gminie z tego tytułu przybyło 235 nowych mieszkańców, a do końca lipca tego roku urodziło się już 121 dzieci. Tu również rodzice znajdą pomoc w opiece nad najmłodszymi. Obok dwóch publicznych przedszkoli w mieście, na terenie Wolbromia, w poszczególnych miejscowościach wchodzących w struktury gminy funkcjonują oddziały przedszkolne i placówki niepubliczne, a także prowadzone przez różne podmioty kluby malucha, pełniące opiekę żłobkową. Znakomitym przykładem tego typu działalności jest niepubliczne przedszkole Krasnoludek w Chrząstowicach (zdj. na początku tekstu), gdzie mieszkańcy zorganizowali się, tworząc stowarzyszenie, które zostało organem prowadzącym dla dość nietuzinkowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Również publiczne przedszkole nr 1 w Wolbromiu przy ul. Piłsudskiego wkrótce poszerzy ofertę miejsca żłobkowe w dobudowywanym aktualnie nowym skrzydle starego budynku.  

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!