1

Klub Dziecięcy „Leśne Skrzaty” w Jaroszowcu na początku stycznia będzie świętował dwulecie istnienia. To właśnie tutaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik opowiadał o naborze do przyszłorocznej edycji rządowego programu „Maluch+”, w ramach którego powstała placówka w Jaroszowcu.

Program wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. W Małopolsce w 2015 roku funkcjonowały 263 żłobki i kluby dziecięce. Obecnie działa już 347 takich placówek, z 8 132 miejscami dla dzieci.

-Dziś, tutaj w Jaroszowcu, możemy się przekonać, że „Maluch+” sprawdza się, przynosi wymierne korzyści i rośnie w siłę. Ten program to realne wsparcie dla rodzin. Dzieci mają zapewnioną fachową opiekę, a rodzice mogą realizować się zawodowo, godząc pracę z życiem rodzinnym. Na terenie Małopolski jest ponad 70 gmin, w których funkcjonują placówki dofinansowane z programu „Maluch+”. Mamy nadzieję, że ta liczba będzie wzrastać. Chcemy pokazać samorządowcom, że warto korzystać z tego programu. Cieszę się, że została zwiększona kwota dofinansowania tego zadania – ze 151 mln złotych w 2015 roku do 450 mln złotych w tym roku – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Również 450 mln złotych zostało zabezpieczone w projekcie budżetu państwa na 2019 rok.

2

O tym, że „Leśne Skrzaty okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, najlepiej świadczy ogromne zainteresowanie rodziców. -Te dwa lata były dla nas ogromnym wyzwaniem. Na początku mieliśmy 20 miejsc. Chętnych było znacznie więcej, powstała lista rezerwowa. Rodzice prosili, aby można było przyjmować do Klubu więcej dzieci. Udało się to zrobić i teraz mamy 30 miejsc. Wydłużyliśmy też czas pracy, do godz. 16.00. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom dzieci, ale i rodziców – mówiła kierownik Klubu Anna Konieczniak.

Gmina Klucze zamierza aplikować o kolejne środki z programu „Maluch+”. – Tym razem zamierzamy otworzyć żłobek w Kluczach, w dawnej siedzibie Urzędu Gminy. Mamy już dokumentację. Jest spore zapotrzebowanie na placówkę zapewniającą opiekę naszym najmłodszym mieszkańcom. Rodzice dopytują o żłobek, a takiej placówki nie mamy na terenie gminy – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

 7

„Maluch+” 2019 – trwa przyjmowanie zgłoszeń

28 grudnia upływa termin składania wniosków do przyszłorocznej edycji. O dotacje mogą starać się gminy, powiaty, samorządy województwa, osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, a także uczelnie.

W skład Programu, analogicznie jak w roku ubiegłym, wchodzą 4 moduły (moduł 1 podzielony jest na dwa moduły 1a i 1b):

-Moduł 1a – podobnie jak w edycji 2018 nacisk położony jest na rozwój instytucji opieki tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego na terenach tych gmin, gdzie nie funkcjonują żadne żłobki i kluby dziecięce utworzone przez jst. Nowością w stosunku do poprzedniej edycji jest wprowadzenie zasady niefunkcjonowania na terenie gminy żłobków i klubów utworzonych przez jst (w poprzedniej edycji zasada dotyczyła wszystkich żłobków i klubów – utworzonych przez dowolny podmiot).
Dofinansowanie do utworzenia 1 miejsca w żłobku lub klubie zwiększono z 20 do 30 tys. złotych, dofinansowanie do 1 miejsca u dziennego opiekuna pozostało na poziomie 5 tys. złotych.

-Moduł 1b – przeznaczony jest na inwestycje na terenie gmin, gdzie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce.
Dofinansowanie do utworzenia 1 miejsca w żłobku lub klubie podwyższono z 20 do 22 tys. złotych, kwota dofinansowania do 1 miejsca u dziennego opiekuna pozostała na poziomie 5 tys. złotych.

-Moduł 2 – dotyczy dofinansowania do funkcjonowania miejsc utworzonych z udziałem środków poprzednich edycji programu.

-Moduł 3 – kierowany jest do podmiotów innych niż jednostki samorządu terytorialnego i dotyczy dofinansowania do tworzenia miejsc opieki i ich funkcjonowania.

-Moduł 4 – przeznaczony jest dla podmiotów prywatnych i dotyczy dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https//www.gov.pl/web/rodzina w zakładce Maluch+.

3

5

4

6

8

 9

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze