Jak uwolnić Rynek od samochodów?

rynek parkowanieW dzisiejszych czasach centra większości miast borykają się z deficytem miejsc parkingowych. Nie inaczej jest w Olkuszu, gdzie od lat toczy się zażarta dyskusja dotycząca parkowania samochodów w obrębie Rynku i biegnących do niego ulic. Jednym z pomysłów na rozwiązanie narastającego problemu jest stworzenie w tym miejscu strefy ograniczonego postoju.

Temat parkingu na terenie olkuskiego Rynku dyskutowany jest praktycznie od chwili zakończenia jego rewitalizacji. Zdania w tej kwestie są mocno podzielone. Wielu mieszkańcu chętnie widziałoby ten obszar zamknięty dla ruchu kołowego. Inni nie wyobrażają sobie jednak sytuacji, w której nagle z centrum naszego miasta znika kilkadziesiąt miejsc postojowych. Nawet oni dostrzegają jednak konieczność zmiany reguł panujących w tym miejscu.

- Znalezienie w godzinach pracy wolnego miejsca parkingowego na płycie naszego Rynku graniczy z cudem. Należy wymusić większą rotację samochodów, tak aby kierowcy przestali zostawiać tutaj swoje samochody na cały dzień – podkreślał jeden z Czytelników w liście skierowanym do naszej redakcji w ubiegłym roku.

Zdaniem specjalistów najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwoliłoby wymusić taką rotację, byłaby strefa płatnego parkowania. W poprzedniej kadencji samorządowej podjęto próbę wprowadzenia takiego rozwiązania. Ostatecznie nie weszło ono jednak w życie ze względu na obowiązujące przepisy. Nakazują one bowiem wyznaczanie miejsc w strefie płatnego parkowania poprzez ich oznakowanie poziomym liniami. Na to jednak nie chciał zgodzić się konserwator zabytków.

Darmowe parkowanie tylko przez godzinę

Pomysł utworzenia strefy płatnego parkowania spotkał się także z negatywnym odbiorem wśród części mieszkańców, którzy upatrywali się w nim kolejnej próby łatania miejskiego budżetu. Alternatywą dla takiego rozwiązania są strefy ograniczonego postoju, funkcjonujące w takich miastach jak Zawiercie, Kwidzyn czy Racibórz. Możliwość utworzenia takiej strefy postuluje m.in. radny Wojciech Ozdoba, który skierował niedawno w tej sprawie interpelację do burmistrza Romana Piaśnika.

- Chciałbym zaproponować rozwiązanie, które mogłoby z jednej strefy zadowolić właścicieli lokali usługowych położonych wokół Rynku poprzez zwiększenie rotacji samochodów, a z drugiej przyczynić się do zmniejszenia liczby pojazdów wjeżdżających na nasz najważniejszy plac w mieście – pisze w swojej interpelacji Wojciech Ozdoba.

Radny proponuje, aby strefa ograniczonego postoju obowiązywała na rynku w godzinach szczytu, czyli od 9:00 do 16:00 w dni robocze, oraz od 10:00 do 13:00 w soboty. Parkowanie pojazdów wewnątrz strefy byłoby w tym czasie bezpłatne, jednak ograniczone do maksymalnie jednej godziny. Nie dotyczyłoby ono miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Rozliczenie czasu postoju odbywałoby się za pomocą kart parkingowych, a kontrolę nad całym procesem sprawowałaby Straż Miejska.

Co na to magistrat?

Olkuskie władze tłumaczą, że teren Rynku jest miejscem specyficznym. Usytuowanie tutaj budynku magistratu oraz sporej ilość sklepów i lokali gastronomicznych powoduje nieustanne problemy z rotacją pojazdów. Obecne przepisy mocno utrudniają jednak uzdrowienie tej sytuacji.

- Pewne nadzieje stwarzały prace prowadzone nad nowelizacją Ustawy o drogach publicznych. Niezbędne poprawki zgłaszały miasta borykające się z podobnymi problemami jak Olkusz. Niestety, wprowadzone w połowie 2018 roku zmiany do ustawy nie uwzględniły tych postulatów. Dlatego też na początku roku poleciłem podjęcie działań mających na celu określenie możliwych kierunków w sprawie zmian w organizacji ruchu na olkuskim rynku mających na celu wymuszenie rotacji pojazdów – wyjaśnia burmistrrz Roman Piaśnik.

Zdaniem Romana Piaśnika rozwiązanie proponowane przez radnego Wojciecha Ozdobę niesie ze sobą wiele wymagających rozwiązania kwestii. Włodarz Srebrnego Grodu zwraca uwagę m.in. na: problem zaangażowania funkcjonariuszy Straży Miejskiej w egzekwowanie ograniczeń, koszty związane z drukiem kart parkingowych oraz sposób ich dystrybucji.

- Należy podejść do tej sprawy w sposób wyważony i rozsądny. Być może najbardziej właściwym sposobem będzie zapytanie mieszkańców o zdanie, bowiem wprowadzenie jakichkolwiek zmian ma służyć społeczności lokalnej – podkreśla burmistrz.

Takie stwierdzenie brzmi jak zapowiedź kolejnych konsultacji społecznych, które mogłyby się odbyć już na wiosnę. Wszyscy Czytelnicy, którzy już teraz chcieliby wyrazić swoje zdanie na ten temat, mogą zrobić to na www.przeglad.olkuski.pl

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.