„Diamentowe” firmy z naszej okolicy

 wykresJuż po raz dwunasty miesięcznik Forbes wraz z firmą Bisnode Polska opracował zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Wśród tegorocznych „Diamentów” znalazło się sześć przedsiębiorstw z terenu powiatu olkuskiego.

„Diamenty Forbesa” to doroczne zestawienie firm, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość. Wyniki tegorocznego rankingu zostały przygotowane na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firmy. Wśród kluczowych kryteriów znalazły się m.in. wyniki finansowe za lata 2015–2017, wartość majątku, historia płatnicza, wiarygodność płatnicza czy brak negatywnych zdarzeń prawnych. Pod uwagę brano firmy, które złożyły sprawozdanie finansowe do KRS. Z tego grona wyeliminowano przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. „Diamentami” zostały podmioty, które charakteryzują się dodatnim wynikiem finansowym i współczynnikiem ryzyka współpracy wyższym niż 4, ocenianym według systemu oceny punktowej autorstwa analityków firmy Bisnode.

- W naszym rankingu prezentujemy podstawowe dane o przeszło półtora tysiącu najlepszych przedsiębiorstw, znajdujących się na wszystkich etapach rozwoju. Od takich, które dopiero zaczynają karierę, do wielkich korporacji, które prowadzą ekspansję zagraniczną – tłumaczą autorzy raportu.

Wyróżnione przedsiębiorstwa zostały podzielone na 16 województw, a w ramach każdego z nich na kolejne trzy kategorie według poziomu przychodów: 5–50 mln złotych, 50–250 mln złotych, powyżej 250 mln złotych. W bieżącym roku w województwie małopolskim wyłoniono 122 laureatów rankingu. To o 25 firm mniej niż rok wcześniej.

Wśród największych spółek - z przychodami powyżej 250 mln złotych - znalazły się Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław S.A. Przedsiębiorstwo to zajęło 3 miejsce na liście regionalnej oraz 23 na liście ogólnopolskiej. Według autorów zestawienia firma zanotowała w 2017 roku sprzedaż na poziomie 1,3 mld zł. Jej zysk netto wyniósł 202 mln zł, a średnia ważona wzrostu wartości przedsiębiorstwa to 51,63%.

W kategorii firm z przychodami od 50 do 250 mln zł na 17 miejscu w naszym województwie i 184 w skali kraju znalazła się spółka z branży transportowej ANTRANS BIS. Podmiot ten w 2017 roku osiągnął 54 mln zł ze sprzedaży. Zysk netto firmy wyniósł 5,09 mln zł, a wzrost wartości 30,11%. Na 32 pozycji w Małopolsce (368 w Polsce) uplasowało się przedsiębiorstwo ARKOP z Bukowna. Obroty firmy produkującej nawozy i dodatki paszowe wyniosły w tym czasie 98,61 mln zł, co pozwoliło na zwiększenie wartości spółki o 19,29%.

Kolejnym przedsiębiorstwem w tej kategorii jest firma PPHU MALBOX z Osieka. Zakład zajmujący się produkcją elementów tłoczonych dla branży motoryzacyjnej zajął na liście regionalnej 36 lokatę. W skali kraju była to zaś 400 pozycja. Firma może pochwalić się sprzedażą na poziomie 63,79 mln zł oraz 6,28 mln zł zysku. W tym przypadku dynamika wzrostu wynosi 17,91%.

Wśród przedsiębiorstw o przychodach od 5 do 50 mln zł, znaleźć możemy dwa podmioty gospodarcze z terenu naszego powiatu. Najwyżej z nich uplasowały się zakłady PRAWTECH SP z o.o. z Wolbromia specjalizująca się w projektowaniu i produkcji rur i kształtek z polipropylenu. Firma zajęła 3 miejsce w Małopolsce i 77 w kraju. Jej wynik to: 17,13 mln złotych przychodów, 1,73 mln złotych zysku oraz 66,7% wzrostu wartości.

W gronie laureatów Diamentów Forbesa z naszej okolicy możemy jeszcze znaleźć firmę TES Technika Emalia Szkło Sp z o.o. z Olkusza, zajmującą się handlem i doradztwem w zakresie farb ceramicznych. Spółka w 2017 rok osiągnęła 10,42 mln zł przychodów i 430 tys. złotych zysku. Wzrost jej wartości wyniósł z kolei 20,09%. Dało jej to 46 lokatę w regionie i 630 w kraju.

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.