Olkuska młodzież poczuła Wiosnę

60764570 612930899184749 706733565726949376 n
W poniedziałek, 20 maja 2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbyły się szkolne prawybory. Miały one za zadanie zachęcić młodych olkuszan do głosowania w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niespodziewanie okazało się, że największą popularnością wśród uczniów IV LO cieszy się partia Wiosna.

Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego zorganizowana została w ramach akcji „Młodzi Głosują”, która towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym, organizowanym w naszym kraju od 1995 roku. Dotychczas we wszystkich edycjach tego wydarzenia uczestniczyło niemal 3 miliony uczniów z terenu całej Polski. Tylko w 2015 roku w młodzieżowych wyborach parlamentarnych wzięło udział 1400 szkół i ponad 200 tys. młodych wyborców.

Celem ogólnopolskiego projektu skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jest przekonanie młodych, że warto brać udział w życiu społecznym. Dlatego uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swych szkołach działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach.

- W ramach projektu uczniowie organizują też młodzieżowe prawybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne. W szkołach organizowane są lokale wyborcze, nadzorowane przez młodzieżowe komisje. Przed odebraniem karty do głosowania, uczniowie pokazują komisji legitymacje szkolne lub szkolne identyfikatory. Tak jak podczas prawdziwych wyborów, w lokalu jest miejsce, gdzie w warunkach tajności młodzi ludzie mogą złożyć znak na karcie, która następnie trafia do urny – tłumaczy Karol Szotek, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w IV LO w Olkuszu.

Liderem popularności wśród licealistów okazała się partia Wiosna Roberta Biedronia, która zdobyła 93 głosy (32,18%). Na drugim miejscu – z 62 głosami (21,45%) - znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Komitet Kukiz’15 uplasował się na trzeciej pozycji. Swój głos na to ugrupowanie zdecydowało się oddać 36 uczniów (12,46%). Koalicję Europejską PO SLD PSL N. ZIELONI poparło 31 osób (10,73%). O jeden głos mniej uzyskała Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (10,39%). Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem, na który składa się Partia Razem, Unia Pracy oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej, cieszy się zaufaniem 13 licealistów (4,50%). Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego dostała 11 głosów (3,81%) a Polexit - 9 głosów (3,11%).

Podczas poniedziałkowych prawyborów oddano łącznie 289 głosów, z czego 4 były nieważne. Duże zdziwienie może wywołać wynik ugrupowania Roberta Biedronia, które zdobyło ponad 32% głosów. Jest to dokładnie tyle samo, co PiS i Koalicja Europejska razem wzięte. Radosław Marzęcki, olkuszanin zajmujący się badaniami naukowymi nad zachowaniami politycznyi młodych Polaków nie widzi w tym jednak nic nadzwyczajnego.

- Młodzi ludzie nieco inaczej postrzegają politykę, a przez to ich wybory mogą na pierwszy rzut oka zaskakiwać. Z badań nad młodzieżą w Polsce wiemy, że młody elektorat głosuje zwykle na nowe formacje, na partie radykalne oraz na siły dystansujące się od polityki głównego nurtu. W tej grupie wiekowej nie doszło więc do dużej zmiany w stosunku do ubiegłych lat – tłumaczy dr hab. Robert Marzęcki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

A jakie jest zdanie naszych czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

fot.: IV LO


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.