Matura wypadła wzorowo!

 szkolaWysoka zdawalność matur staje się znakiem rozpoznawalnym szkół z terenu naszego powiatu. Egzamin dojrzałości w pierwszym terminie zdało u nas aż 90,99% uczniów. Tym samym lokalne placówki po raz kolejny plasują się ponad średnią dla województwa małopolskiego. Jest to niemałe osiągnięcie, gdyż Małopolska może pochwalić się najlepszymi wynikami w skali kraju.

Tegoroczną maturę zdało 80,5% absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. W Małopolsce wyniki matur 2019 są lepsze niż w innych częściach kraju. W naszym regionie świadectwa dojrzałości otrzymało bowiem prawie 85% uczniów. Na tym tle po raz kolejny wyróżnia się powiat olkuski. W stosunku do ubiegłego roku olkuska młodzież podniosła wyniki o dwa punkty procentowe.

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego do matury przystąpiło w tym roku 699 spośród 764 abiturientów. W pierwszym terminie udało się ją zdać 636 osobom. Egzaminu dojrzałości definitywnie nie zdało 9 uczniów. Do poprawki w sierpniu będą mogły podejść 54 osoby.

Statystycznie w naszym powiecie egzamin zaliczyło 90,99% przystępujących. W przypadku absolwentów ogólniaków zdawalność wyniosła aż 95,76%. Technika uplasowały się na poziomie 82,47%. Wynik ten – podobnie jak w latach ubiegłych - znacznie przewyższa średnią w skali kraju. Wśród tegorocznych licealistów maturę zdało bowiem 86,4% przystępujących. W technikach odsetek ten wyniósł 70,5%.

W powiecie olkuskim tradycyjnie najlepiej poradzili sobie absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Maturę zdali tam wszyscy do niej przystępujący (177 osób). W IV LO egzamin zaliczyło 94,74% uczniów (180 ze 190 maturzystów). II LO odnotowało rezultat na poziomie 88,64%. Tutaj na 44 zdających pozytywny wynik uzyskało 39 abiturientów. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Wolbromiu osiągnęło wynik na poziomie 89,19%. Majowy egzamin zaliczyło tam 33 na 37 przystępujących.

Wśród techników najlepiej wypadło Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1, z wynikiem na poziomie 93,33% (70 z 75 przystępujących). Na drugim miejscu znalazło się Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Nr 3. W „Ekonomiku” z grona 127 zdających pozytywny wynik w pierwszym terminie otrzymało 106 osób. Zdawalność w tej szkole wyniosła więc 83,46%. Na trzecim miejscu, z wynikiem na poziomie 64%, znalazło się Technikum w Zespole Szkół w Wolbromiu, gdzie na 25 maturzystów pozytywny wynik otrzymało 16 uczniów. Zestawienie szkół technicznych zamyka Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Nr 4. Spośród 55 absolwentów „Budowlanki” na podejście do matury zdecydowało się jednak tylko 24 osoby. Egzamin zdało 15 z nich. Zdawalność wyniosła tam 62,50%.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2019 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części ustnej z języka polskiego oraz wybranego języka obcego, a także w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Osoby, którym powinęła się noga na jednym z przedmiotów, mogą przystąpić do sierpniowej poprawki. Reszta otrzyma drugą szansę dopiero w przyszłym roku.

wyniki matur 2019

źródło: Starostwo Powiatowe w Olkuszu


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.