Lasy pełne wysypisk

1Worki pełne śmieci, styropian, plastikowe pojemniki, poremontowe odpady, a nawet stare meble – to nie opis śmietnika, ale miejsc w okolicznych lasach. W ostatnim czasie do naszej redakcji trafiły zdjęcia od Czytelników, którzy podczas leśnych spacerów natrafili na takie „niespodzianki”.

Temat ten regularnie pojawia się na naszych łamach, bo niestety dzikie wysypiska to częsty widok w lasach czy przy drogach. Wyrzucający śmieci tym razem wybrali miejsce przy leśnej czerwonej trasie nordic walking w Bukownie oraz okolice Osieka i Gorenic. - W niektórych miejscach to częściej niż na grzyby można trafić na śmieci. Poza tym to nie są pojedyncze odpady, ale całe wysypiska. Kiedy do ludzi dotrze, że tak się po prostu nie robi, że las to nie śmietnik!  - oburza się rowerzysta, który podczas przejażdżki uwiecznił na zdjęciach takie oto znaleziska. 

2
O wątpliwej ozdobie lasów mieszkańcy informują policję. Ostatnio trafiło tam zawiadomienie o śmieciach w Podlesiu. - Ktoś rozrzucił gruz budowlany. Takie odpady pozostawione były w różnych miejscach. Teraz policjanci szukają osoby, która jest odpowiedzialna za to wykroczenie i proszą o pomoc w odnalezieniu sprawcy. Osoby, które mają informację w tej sprawie, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32 6478 236 – apeluje olkuska policja.

3

Fakt, że dzikie wysypiska stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego lasów i dla zwierzyny to wiedza powszechna. Jak widać, nie wszyscy się tym przejmują. - Wysypywanie śmieci do lasu jest zabronione prawem. Grozi za to grzywna od 500 złotych nawet do 5 tysięcy złotych – przypomina policja.
My ze swojej strony przypominamy po raz kolejny, że w każdej gminie funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To właśnie tam za darmo można oddać śmieci, zamiast wywozić je do lasu.

4

5

6


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.