Będzie nowy sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych

promesy zb

Promesy na blisko pół miliona złotych wręczył włodarzom i przedstawicielom dziewięciu jednostek OSP z terenu powiatu olkuskiego wiceminister Jacek Osuch. Środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości wraz z wkładem własnym gmin będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu do ratownictwa i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawy warunków pracy strażaków.

DSC06602 1

Za środki, które otrzymają Ochotnicze Straże Pożarne zostaną zakupione m.in. zestawy ratownictwa technicznego, defibrylatory AED, zestawy do znakowania miejsc wypadków, detektory prądu, kliny schodkowe, reflektory i silne latarki do oświetlania miejsc zdarzeń – sprzętu używanego na co dzień i niezbędnego w akcjach ratowniczych. Wszystkie gminy, które otrzymały promesy na pomoc finansową w ich zakupie zostały zobowiązane do wniesienia wkładu własnego w wysokości 1 proc. wartości dotacji.

- Udało się nam pozyskać te pieniądze dzięki determinacji wójtów i burmistrzów, którzy bez wahania odpowiedzieli na propozycję współpracy - podkreślał minister Osuch, gdy przy okazji wręczania symbolicznych czeków-promes dziękował przybyłym na uroczystość strażakom ochotnikom za ich codzienną ofiarność i stałą gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym - ofiarom zdarzeń losowych i wypadków.

Pozyskane dzięki zabiegom Jacka Osucha środki wykorzystają strażacy z gminy Bolesław: z OSP Bolesław i OSP Krzykawa, którzy z rąk ministra odebrali promesy na kwoty po 25 tys. zł. Za przekazanie środków dziękował wraz z prezesami jednostek i strażakami wójt Krzysztof Dudziński.

promesa bolesław

promesa krzykawa

Z kolei kwota 25 900 zł trafi do OSP Klucze, a kolejne 28 225 zł wykorzystają ochotnicy z OSP Kwaśniów z gminy Klucze. Promesy odbierali przedstawiciele obu jednostek w asyście wójta Norberta Bienia.

promesa Klucze

promesa kwaśniów

Gminę Olkusz na spotkaniu reprezentowała wiceburmistrz Jolanta Motyczyńska, która promesę na 50 tys. zł odbierała wraz z obdarowanymi dotacją przedstawicielami OSP Olkusz.

promesa olkusz

Gmina Trzyciąż wzbogaci się o sprzęt dla dwóch jednostek. Promesy na 24 393 zł dla OSP Ściborzyce oraz 24 453 zł dla SP Zadroże wraz prezesami jednostek i druhami strażakami odebrał wójt Roman Żelazny. Przy okazji przypomniano, że przedstawiciele OSP Zadroże, kilka dni temu, podczas Święta Ziemniaka otrzymali z rąk ministra Osucha jeszcze jedną promesę, dzięki której jednostka zostanie wyposażona w używany, ale - jak zapewniał Jacek Osuch - w pełni sprawny średni samochód  ratowniczo-gaśniczy.

promesa ściborzyce

promesa zadroże

Jako ostatni promesy na środki na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego odebrali burmistrz Adam Zielnk i strażacy z gminy Wolbrom. Symboliczne czeki trafiły do rąk prezesów: OSP Kąpiele Wielkie - gospodarza uroczystości - na 50 tys. zł oraz OSP Strzegowa - na 51 tys. zł.

promesa Strzegowa1

promesa Kąpiele

- Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy i otwartości samorządów powiatu olkuskiego mieszkańcy zyskają dodatkowe wsparcie rzeczowe dla swoich służb ratunkowych - podsumował spotkanie starosta Bogumił Sobczyk, który asystował ministrowi przy wręczaniu promes.

DSC06764 1 Kopiowanie


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.