Razem można więcej: „drugi dom” dla niepełnosprawnych maluchów i ich rodzin

Olkuskie Stowarzyszenie „Res Sacra Miser” od kilkunastu lat pomaga niepełnosprawnym dzieciom. Od września pomoc ta będzie świadczona na jeszcze szerszą skalę. Stowarzyszenie otwiera bowiem Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej w Bukownie. Obok działa już centrum rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych, a w planach jest utworzenie Punktu wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka niepełnosprawnego.

Rączkę Amelki da się „naprawić”! Musimy zdążyć!

Amelia Szymczyk ma niespełna 11 miesięcy i jeszcze nie wie, że jest inna niż jej rówieśnicy. Lewa rączka dziewczynki nie jest w pełni ukształtowana, po prostu „nie działa”. Można to jednak zmienić! Trudnej operacji podjął się jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Największym wrogiem dziewczynki jest czas, którego zostało bardzo mało. Potrzebne jest również ogromna kwota, bo operacja w Stanach Zjednoczonych to koszt prawie 400 tys. złotych. To cena za zdrowie i normalne dzieciństwo Amelki.

Dzielą się sukcesem

W ramach kontynuacji realizacji projektu „ Being Happy? Our Choice!”, na który Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu uzyskało dofinansowanie z Programu Erasmus+, uczestnicy tego przedsięwzięcia pod opieką lidera – Edwina Caraballo Cortes, dzielili się jego rezultatami.

Walczą o wzrok bliźniaków

Bliźniacy Kacper i Filip Banysiowie już niedługo będą obchodzili swoje 1. urodziny. Jednak w ich przypadku radość z narodzin i rozwoju miesza się z niepewnością o jutro. Wszystko przez poważne schorzenie siatkówki, tzw. retinopatię wcześniaczą. Chłopcy tracą wzrok. Aby zatrzymać postęp choroby potrzebne jest kosztowne leczenie. Stąd prośba o pomoc i kolejne spotkania z ludźmi dobrej woli. To ostatnie odbyło się w bolesławskim Dworze. Koncert charytatywny pozwolił wesprzeć rodzinę kwotą ponad 3 tysięcy złotych.

Kolejny rok Akademii Przyszłości na finiszu

15. edycja Akademii Przyszłości dobiegła końca. Olkuskie kolegium sztandarowego obok Szlachetnej Paczki projektu Stowarzyszenia WIOSNA ponownie zlokalizowane było w Szkole Podstawowej nr 4. Przez ostatni rok dzieci ze swoimi wolontariuszami pracowały na sukcesy nie tylko naukowe, ale i te związane z poszerzaniem swoich pasji i zainteresowań.