Pozytywnie aktywni olkuszanie: Miasta Partnerskie

smp 01Dzięki dotacji przyznanej przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost" mamy możliwość przedstawiać różne inicjatywy pozytywnie aktywnych olkuszan. Wśród prezentacji tych nie mogło zabraknąć Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie", od blisko 20. lat działającego wśród społeczności Olkusza oraz Schwalbach am Taunus na rzecz zbliżenia narodów Polski i Niemiec.

 

Swoistą zachętą do założenia tej organizacji stało się porozumienie o partnerstwie miast Olkusza i Schwalbach, zawarte przez burmistrzów Andrzeja Ryszkę i Horsta Faesera w lipcu 1997 r. Jeszcze tego samego lata odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży z obu miast, zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Z kolei w maju 1998 r. na zaproszenie władz naszego miasta do Olkusza przyjechała delegacja mieszkańców Schwalbach.

smp 03

Gościny udzielili im we własnych domach olkuszanie, którzy sami zdeklarowali chęć takiego właśnie włączenia się w budowanie partnerstwa. Wśród tych pionierów zacieśniania przyjaznych kontaktów byli m. in. pracownicy UMiG w Olkuszu, a także rodziny należące do Akcji Katolickiej przy parafii Dobrego Pasterza. Tu warto dodać, iż kontakty tej wspólnoty z parafią św. Pankracego w Schwalbach nawiązane zostały w grudniu 1997 r., a więc niedługo po oficjalnym zainaugurowaniu partnerstwa miast.

smp 04

- Okazało się, że grupa niemiecka, która odwiedziła Olkusz, była już zorganizowana w Roboczym Kole Współpracy Partnerskiej z Olkuszem. Nie powinno to dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że najstarsze partnerstwo miast Schwalbach z francuskim Avrille kończy właśnie 40 lat, podczas gdy polska droga jednoczenia się z Europą i budowa demokratycznego państwa zaczęła się dopiero w 1989 r. „Aby współpracować trzeba mieć pewnego partnera" - przekonywali nas już wtedy członkowie Koła z Schwalbach, i tak jesienią 1998 r. powstało Koło Współpracy Miast Partnerskich przy MOK w Olkuszu, które w 2000 r. uzyskało osobowość prawną jako Olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie" - wspomina Genowefa Bugajska, prezes tej organizacji.

smp 05

Wraz z nią komitet założycielski stowarzyszenia tworzyli: Ewa Barzycka, Jan Niemczyk, Marta Baran-Szotek, Jerzy Roś oraz Iwona Habryn. Cele, jakie przed sobą i swym stowarzyszeniem postawili, najlepiej oddaje ten fragment partnerskiego dokumentu z 1997 r.: „(...) niech przyjaźń Olkusza i Schwalbach prowadzi do lepszego zrozumienia między naszymi narodami oraz kształtuje dobre stosunki międzyludzkie w Europie i na świecie, będzie pomostem łączącym człowieka z człowiekiem, miasto z miastem i kraj z krajem (...)".

smp 06

Jak tę piękną ideę przekuwają w czyn? Działalność Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie" ma charakter akcyjny, jednak podstawą są coroczne spotkania mieszkańców. Większość realizowanych przez tę organizację projektów tematycznie nawiązuje do ważnych społecznie, historycznie lub kulturalnie wydarzeń w naszych miastach i krajach. Podkreślenia wymaga fakt, iż stowarzyszenie z równą energią angażuje się w każdą z wymienionych dopiero co dziedzin, począwszy od wspólnego z przyjaciółmi ze Schwalbach zgłębiania dziejów niełatwego częstokroć sąsiedztwa, aż po dzielenie się artystycznym dorobkiem obu lokalnych społeczności.

smp 07

Niezwykle istotny jest także aspekt krajoznawczo-turystyczny partnerskich spotkań oraz bezpośredni dialog polsko-niemiecki, a szerzej europejski, czyli dyskusje na aktualne w Europie tematy. Stowarzyszenie to wspiera także polsko-niemieckie i polsko-izraelskie spotkania młodzieży w Olkuszu, co odbywa się we współpracy z olkuskim I LO, a także letnie obozy z muzyką w Sondershausen, współorganizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną w Olkuszu. - Bardzo ważne są dla nas również spotkania międzypokoleniowe, które wzbogacają nasze projekty w „dodatkową energię". Liczymy też na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi, na ich pomysły i opinie: czego dzisiaj oczekują od polsko-niemieckiej współpracy, co jest dla nich ważne? - wyjaśnia prezes „Miast Partnerskich".

smp 08

W tym roku obchodzone są dwudzieste urodziny partnerstwa miast. Z tej okazji w lipcu mieliśmy okazję wysłuchać koncertu niemieckiego pianisty Michaela Dornera w olkuskiej Galerii BWA, zaś w Schwalbach przedstawiciele Olkusza podpisali wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi Partnerską Deklarację. Na przyszły rok zaplanowane też zostały obchody dwudziestolecia współpracy mieszkańców w naszym mieście.

smp 09

Każdy mieszkaniec Olkusza może nawiązać kontakt z tym stowarzyszeniem i włączyć się do partnerskiej współpracy. - Zapraszamy, warto poznać nasze partnerskie miasto i mieszkańców Schwalbach, co potwierdza także Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz sprawujący honorowy patronat nad partnerstwem miast – dodaje Genowefa Bugajska.

smp 2

My zaś serdecznie zachęcamy do odwiedzenia nowej strony internetowej tego stowarzyszenia: www.miasta-partnerskie.eu, gdzie można dowiedzieć się znacznie więcej o jego historii i dokonaniach, bliżej poznać efekty działań olkuszan zaangażowanych w budowanie międzynarodowego partnerstwa.

 smp 10

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

smp 11

Kontakt:
Olkuskie Stowarzyszenie "Miasta Partnerskie"
ul. Fr. Nullo 29 (budynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu)
tel.: 515 142 188
www.miasta-partnerskie.eu
e-mail: gbugajska@wp.pl

smp 12

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost": http://pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost" w Olkuszu.
Zdjęcia: archiwum Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie".

smp 13

smp 14

smp 15

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!