bo bukowno

21 zadań zgłosili mieszkańcy Bukowna w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego. Obecnie trwa weryfikacja złożonych propozycji.

W tym roku w BO do rozdysponowania jest 220 000,00 złotych. Z kwoty tej 70 000,00 złotych dotyczy zadań ogólnomiejskich, a 131 000,00 złotych zadań okręgowych. Pozostała kwota, czyli 19 000,00 złotych jest przeznaczona na organizację i promocję BO.
Mieszkańcy mogli zgłaszać po dwa zadania: jedno dotyczące całego miasta, a drugie okręgu, w którym mieszkają. Każdy wniosek musiał być poparty co najmniej dziesięcioma głosami.

Bukowianie zaproponowali pięć zadań ogólnomiejskich:
– Bawię się i rozwijam z MOK-iem w Bukownie, Borze, Wodącej i Podlesiu (zakup interaktywnej ścianki KNOOCKER do MOK-u oraz interaktywnych wież FOXBOX do filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Wodącej, Podlesiu i Borze Biskupim)
– Doposażenie jednostek OSP z terenu Miasta Bukowno w sprzęt niezbędny do udzielania pomocy na miejscu zdarzenia (zestaw „LUKAS” do cięcia i wyważania drzwi, agregat prądotwórczy, turbopompa z suchobiegiem, 10 latarek do hełmów oraz maszt oświetleniowy, a dla OSP Bór Biskupi komplet czterech aparatów powietrznych wraz z sygnalizatorami bezruchu, cztery radiotelefony, narzędzie ratownicze Hooligan oraz piłę spalinową).
– Iluminacje świąteczne 3d w Bukownie (zakup i montaż 3 szt iluminacji 3D – „Świetlna fontanna”, „Bałwanek z prezentem”, „Mikołaj z prezentem”)
– Zakup nowych książek i audiobooków dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bukownie i jej filii
– Udogodnienia na trasach pieszych w mieście Bukowno (chodzi m. in. o ławki, podjazdy dla wózków czy rowerów, kosze na śmieci, naprawę chodników)

Szesnaście zaproponowanych zadań dotyczy poszczególnych dzielnic miasta.
Z okręgu nr 1 (Podlesie) zgłoszono jedno zadanie – rozbudowę placu zabaw o karuzelę, huśtawkę wahadłową i bujak oraz uzupełnienie zbiorów audiobooków o około 40 pozycji.

Także jedno zadanie napłynęło z okręgu nr 2 (Bór Biskupi z Przeniem) – doposażenie Filii MOK (stół bilardowy i stół do tenisa stołowego, gier do Xboxa) i OSP Bukowno w Borze (namioty chroniące przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, stoły i ławki do organizacji imprez okolicznościowych).

Z okręgu nr 3 (Centrum Południe) zgłoszono trzy zadania. Jednym z nich jest budowa FlowParku do street workoutu (drabinka pozioma, poręcze wysokie, drążek, drążek z uchwytami) na terenie MOSiR – u, jako uzupełnienie dla istniejącego obok Orlika i siłowni zewnętrznej.
Kolejną propozycją jest utworzenie miejsca rekreacyjno – wypoczynkowego „Betonowa wyspa w Bukownie” na polanie w lesie przy ulicy Kościuszki/Cichej (zakup stołu do ping-ponga, stołu do piłkarzyków, stołu do szachów/warcabów/kart oraz ławeczek skupionych wokół paleniska).
Trzeci pomysł dotyczy budowy siłowni plenerowej (wyposażonej w urządzenia: biegacz ,orbitrek, wioślarz, jeździec, ławka, prostownik pleców, wahadło) oraz zestawu drążków do ćwiczeń. Całość ma uatrakcyjnić ścieżkę dydaktyczną wzdłuż Sztoły i szlak kajakowy.

Pięć zgłoszonych propozycji dotyczy okręgu nr 4 (Centrum Północ). Jeden z projektów zakłada zakup czterech aparatów powietrznych dla OSP Bukowno Miasto oraz czujników bezruchu. Drugie zadanie to utworzenie strefy interaktywnej gry, zabawy i relaksu przy Miejskim Przedszkolu w Bukownie. Chodzi o zamontowanie w plenerze ośmiu termoplastycznych, popularnych gier planszowych w wersji wielkoformatowej (Gąsienica A-Z, Hopla – Taniec, Rakieta, Twister z planszą, Klasy, Ślimak, Naśladuj mnie, Chińczyk), a także zakup 10 ławek ogrodowych.
„Nie dzielmy tylko łączmy się…”- projekt wspierający integrację dzieci niepełnosprawnych w lokalnej społeczności to kolejna propozycja z okręgu nr 4. W jego ramach przewidziano organizację strefy aktywnych zabaw z plenerowym kinem, gimnastykę korekcyjną dla dzieci, warsztaty ogólnorozwojowe, punkt wsparcia psychologicznego dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, konferencję szkoleniową dla mieszkańców oraz kurs pierwszej pomocy dla rodziców.
Wśród zgłoszonych pomysłów znalazła się również budowa siłowni zewnętrznej „Aktywni na co dzień” (składającej się z sześciu urządzeń typu: wahadło + biegacz + twister, wioślarz, wyciskanie + wyciąg, orbitrek, steper + odwodziciel, narciarz) oraz doposażenie placu zabaw „Leśne Marzenia” w bujak oraz huśtawkę ważkę.Kolejna propozycja pod nazwą „LOK bezpieczniej” dotyczy wymiany trzech drzwi, okna oraz montażu rynien w budynku LOK-u.

Cztery pomysły do realizacji zaproponowano w okręgu nr 5 (Wodąca). Jednym z nich jest „Dobry plac” przy tamtejszej filii MOK-u. Chodzi o odwodnienie terenu i zmianę nawierzchni, a także upiększenie tego miejsca zielenią.
„Kącik Seniora i nie tylko” – pod tym hasłem kryje się adaptacja pomieszczenia w filii MOK-u na miejsce spotykań seniorów, niezależne od cyklicznych zajęć MOK. Spotkania z czasem mogłyby dotyczyć również innych grup wiekowych.
W okręgu nr 5 zaproponowano także remont pomieszczeń Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, polegający na odnowieniu sufitów pomieszczeń wypożyczalni dla dzieci i dorosłych wraz z wymiana oświetlenia na energooszczędne panele LED.
Czwarty pomysł „Deptak” dotyczy położenia chodnika na szerokość tzw. jednej płytki wraz z obrzeżami wzdłuż działki nr 52, tak, by ułatwić przejście pomiędzy ul. Wodącą a ul. Graniczną.

W okręgu nr 6 (Stare Bukowno z Przymiarkami) zgłoszono dwa zadania. W ramach projektu „Popraw swoje bezpieczeństwo” zaplanowano zakup kamery termowizyjnej oraz fantoma dla OSP.
Strażacy używaliby fantoma również do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży.
Drugie zadanie „Bezpieczny plac zabaw” polega na zamontowaniu bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami znajdującymi się na placu zabaw w Miejskim Przedszkolu w Bukownie.

Po zweryfikowaniu zgłoszonych zadań na www.bukowno.pl/budzetobywatelski zostanie opublikowana lista do głosowania, które potrwa od 22 marca do 8 kwietnia.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze