bo głosowanie bukowno 2020

W najbliższy poniedziałek, 21 października rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Bukowna 2020. Do wyboru są cztery zadania „zielone” i 14 okręgowych.

Przypomnijmy, że w tym roku zamiast zadań ogólnomiejskich wprowadzono możliwość zgłaszania „zielonych” projektów. Wnioski te dotyczyć będą mogły terenów zielonych, czyli np. propozycji nasadzeń zieleni w pasach drogowych; tworzenia skwerów, łąk kwietnych, rabat, ogrodów społecznych, parkletów; rewitalizacji nieużytków; koncepcji zagospodarowania dolin rzecznych i wąwozów; ochrony zieleni przed parkującymi samochodami, itp.

Każdy mieszkaniec może zagłosować na jedno zadanie „zielonego budżetu” oraz jedno okręgowe. Głosować można na dwa sposoby: na specjalnych kartach dostępnych w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Bukownie w godzinach pracy urzędu (głosowanie trwa do 31 października) lub w formie elektronicznej na formularzu interaktywnym na stronie www.umbukowno.pl/budzetobywatelski (do 3 listopada 2019 r. do godziny 24:00).

Do wyboru są cztery zadania z „zielonego budżetu”:

Zagospodarowanie terenów zielonych przy ul. Szkolnej (bloki)
W ramach projektu zaplanowano zakup i nasadzenie 14 drzew i 161 krzewów, a także wymianę elementów małej architektury – ławek i koszy. Dzięki temu poprawie ulegnie estetyka tego terenu, a mieszkańcy będą mogli wypoczywać wśród zieleni.  Wartość projektu to 12 359,07 złotych.

Piękne otoczenie wielofunkcyjnego boiska – zieleń wokół boiska i altan
Autorzy zadania chcą uporządkować teren wokół wielofunkcyjnego boiska w Borze Biskupim, poprzez nasadzenia zieleni, odnowienie miejsca na ognisko i ustawienie wokół niego ław biesiadnych. Koszt zadania wynosi 20 000,00 złotych.

„Oaza zieleni, spokoju i smaku” – stworzenie sensorycznego skweru przy Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie
Zadanie polega na odnowieniu i przebudowaniu skweru, dostosowując jego funkcje do potrzeb przebywających na jego terenie osób – głównie dzieci z niepełnosprawnościami, rodzice, młodzi sportowcy. W ten sposób znikną bariery architektoniczne, pojawi się nowa zieleń, powstaną także mini strefy sensoryczne stymulujące zapach, dotyk ,dźwięk, smak. Wartość zadania to 45 000,00 złotych.

Zagospodarowanie przestrzeni zieleni miejskiej przy ul. K. Miarki
Projekt dotyczy stworzenia uporządkowanej przestrzeni zieleni miejskiej (parku): odchwaszczenie i przecinkę istniejącej roślinności, budowę chodnika z tłuczenia, zabudowę ławek i koszy. Realizacja zadania poprawi bezpieczeństwo pieszych oraz uczynieni z parku atrakcyjne miejsce wypoczynku. Koszt zadania wynosi 92 707,00 złotych.

Można również głosować na jedno z zadań okręgowych:

Okręg nr 1 – Podlesie
Remont pomieszczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej w Podlesiu (11 598,00 złotych)
Planowany remont zakłada zerwanie starych tapet ze ścian oraz usunięcie linoleum z podłogi. Ściany i sufit zostaną pokryte i wyrównane gładzią gipsową. Wymienione zostaną wyłączniki, gniazda elektryczne i kratki wentylacyjne. Podłogę pokryją płytki ceramiczne. W efekcie przeprowadzonych prac pomieszczenia biblioteki uzyskają nowy, estetyczny wygląd, staną się jaśniejsze i optycznie większe.

Okręg nr 2 – Bór z Przeniem
Piękne otoczenie wielofunkcyjnego boiska – kostka brukowa wokół altan (13 100,00 złotych)
Po zakończeniu realizacji boiska wielofunkcyjnego w Borze Biskupim autorzy projektu chcą uporządkować teren wokół niego. Zaplanowano ułożenie kostki brukowej w formie chodnika dookoła altan, które zostaną zbudowane z Budżetu Obywatelskiego 2019, a także zbudowanie chodnika pomiędzy altanami a wejściem na teren boiska i bezpośrednio przed wejściem na teren boiska wielofunkcyjnego.

Okręg nr 3 – Centrum Południe
Plac Zabaw – Park przy Basenie (27 640,00 złotych)
Po modernizacji parku przy basenie brakuje tam nowego placu zabaw. Projekt zakłada zakup montaż nowych urządzeń: karuzeli Hyzio, huśtawki Fela i huśtawki wagowej.

Plenerowa Strefa Rekreacji – kręgielnia, stół do bilarda i tenisa stołowego, MEGA Szachy (27 700,00 złotych)
Projekt dotyczący terenu przy Domu Turysty „Tramp” składa się z trzech części: budowy jednotorowej kręgielni plenerowej o wymiarach: 11,5 m x 1,5 m, zakupu zewnętrznego stołu bilardowego wyposażonego w wodoodporny blat oraz niezbędnych akcesoriów do gry (stół ten posiada również zamienny blat do gry w tenisa stołowego), budowę szachownicy o wymiarach 4 m x 4 m oraz zakup MEGA Szachów. 

Okręg nr 4 – Centrum Północ
Doposażenie placu zabaw przy ul. Niepodległości 11 w zestaw ,,Uszatek” (29 999,00 złotych)
Zestaw zawiera zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową, wiszący i łukowy mostek, rurę strażacką, 2 podesty, drabinkę, balkonik, wieżę z daszkiem, grę ,,kółko i krzyżyk” oraz rurki do zwisów i podciągania się. Zestaw (z niezbędnymi certyfikatami bezpieczeństwa) stworzy przestrzeń, w której dzieci będą mogły rozwijać swoją sprawność ruchową, intelektualną; integrować się z innymi.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i strażaków Miasta Bukowno (28 900,00 złotych)
Projekt obejmuje zakup wyposażenia sali szkoleniowej przeznaczonej popularyzowaniu świadomości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród mieszkańców Bukowna. Zakupiony zostanie również sprzęt nagłaśniający i multimedialny przeznaczony do prowadzenia prelekcji na temat bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania w sytuacjach kryzysowych , a także cyklicznych szkoleń.

Strefa relaksu pod chmurką (29 940,00 złotych)
Autorzy projektu zaplanowali przekształcenie w zieloną strefę odpoczynku wewnętrznego dziedzińca szkolnego. Zostaną tam ustawione ławki z betonowymi podstawami, betonowy stół do gry w piłkarzyki, stół betonowy z dwoma planszami do gry w szachy i chińczyka, betonowy stół do tenisa stołowego, ozdobne sześciany z betonu architektonicznego. Zielona część terenu zostanie obsadzona wieloletnimi roślinami ozdobnymi.

Wymiana nawierzchni chodnika przy ul. Niepodległości 7 (13 771,00 złotych)
Celem realizacji zadania jest wymiana na kostkę brukową obecnej nawierzchni chodnika położonego przy bloku nr 7. Efektem podjętych działań ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszego, jak i poprawa estetyki wewnątrzosiedlowej.

Wykonanie chodnika z kostki bukowej przy ul. Niepodległości 1 (28 900,00 złotych)
W projekcie założono wymianę płyt chodnikowych na kostkę brukową na chodniku przy bloku nr 1 (na odcinku do 2 klatki schodowej włącznie z wejściem do klatek). W rezultacie poprawie ulegnie estetyka osiedla.

Modernizacja placu zabaw przy ul. Szkolnej (bloki) (24 900,00 złotych)
Aby dzieci mogły bezpiecznie korzystać z placu zabaw, zaplanowano wymianę ogrodzenie na panelowe metalowe, wymianę ławek oraz montaż kosza na śmieci, wymianę skorodowanych łańcuchów na huśtawce podwójnej, zniwelowanie terenu i wyłożenie „bezpiecznej nawierzchni” płytami SBR w strefie bezpieczeństwa huśtawki podwójnej.

Okręg nr 5 – Wodąca
Wspólne dobro (15 97,00 złotych)
Pomysłodawcy zadania zaplanowali remont łazienek w MOK Bukowno Filia Wodąca i MBP Bukowno Filia Wodąca od dawna wymagają remontu. Projekt obejmuje również zakup zestawów kolumnowych, co poprawi jakość wszelkiego rodzaju uroczystości, a zakup książek i audiobooków do filii biblioteki.

Okręg nr 6 – Stare Bukowno z Przymiarkami
Kreatywne zajęcia wakacyjne dla dzieci (15 500,00 złotych)
W projekcie przewidziano prowadzenie zajęć dla dzieci – m. in.: warsztatów plastycznych, gier i zabaw (również podwórkowych), turniejów sportowych. Na zakończenie wakacji zaplanowano imprezę dla rodzin.

Impuls Życia Defibrylator AED dostępny 24 h (13 000,00 złotych)
Dzięki realizacji projektu mieszkańcy zyskają całodobowy dostęp do zewnętrznego defibrylatora (umieszczonego na budynku remizy OSP Stare Bukowno) w stanach zagrożenia życia, a automatyczne alarmowanie (syrena oraz przesłanie SMS do strażaków-ratowników) pozwoli na szybkie wsparcie poszkodowanego przez osoby z przeszkoleniem z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zaplanowano także cykliczne szkolenia dla mieszkańców.

Rewitalizacja boiska sportowego przy ul. E. Puza 10 poprzez ustawienie dwóch przenośnych wiat dla korzystających z boiska dla ogółu mieszkańców (10 081,00 złotych)
W ramach projektu mają być zakupione dwie przenośne wiaty z kołami do transportu. Będzie można korzystać z nich przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, co zwiększy dostępność boiska.

Listę zwycięskich projektów poznamy do 15 listopada.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
4 lat temu

Zasada jest taka, że z zadań zrealizowanych w ramach BO powinni móc skorzystać wszyscy mieszkańcy. Wszyscy mogą skorzystać z siłowni, wszyscy mogą skorzystać z biblioteki, wszyscy mogą skorzystać ze skweru…, a z kawałka chodnika czy jakiejś tam ulicy skorzystają tylko wybrani.

tm.brngr
tm.brngr
4 lat temu

[quote name=”pavv”]Znowu jakaś prywata. Wymiana chodnika i naprawa chodnika pod jakimś blokiem to prywata z której skorzystają tylko mieszkający w danym bloku i osoby ich odwiedzające.[/quote] Zawsze można zagłosować na inny projekt. Na tym polega przecież budżet obywatelski, że decyduje większość, a nie tylko mieszkańcy jednego bloku.

pavv
pavv
4 lat temu

Znowu jakaś prywata. Wymiana chodnika i naprawa chodnika pod jakimś blokiem to prywata z której skorzystają tylko mieszkający w danym bloku i osoby ich odwiedzające.