Barwy Jurajskie

barwy jurajskie11 lipca 2014 roku w olkuskiej galerii BWA odbył się wernisaż wystawy „Barwy Jurajskie” dla Jana Pawła II. To jedna z edycji imprezy będącej ofertą wystawienniczą Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.
Wernisaż otwarła Iwona Szczepaniak – Główny Specjalista GSW BWA w Olkuszu. O szczegółach wystawy opowiedziała natomiast Krystyna Olchawa – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Miechowie, Kurator miechowskich Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”.

Jak pisze Pani Kurator na stronie galerii „U Jaksy”: „Wystawa jest modyfikowana w zależności od warunków wystawienniczych. Ma charakter rozwojowy, bo każdego roku w czasie Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski” przybywają nowe obrazy. Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria „U Jaksy” w Miechowie od 2000-go roku, corocznie organizuje plenery malarskie dla profesjonalnych artystów reprezentujących różne kraje (…) W wystawie uczestniczą artyści profesorzy, reprezentujący różne uczelnie artystyczne oraz inni artyści dla których malarstwo jest posłannictwem wobec ważnych wartości społecznych. Wielu artystów podejmuje wyzwanie ukazania w obrazie kształtu piękna, inspirowanego naukami Jana Pawła II, który głosił, że piękno uwidacznia dobro, a dobro jest metafizycznym warunkiem piękna.

Celem wystawy jest budowanie świadomego dialogu artystów z odbiorcami sztuki poszukującymi piękna wzbogacającego duchowość człowieka. Do ekspozycji włączono tylko takie dzieła, w których nie można zagubić sensu przekazu artystycznego. Prezentowana na wystawie sztuka jest czytelna i zawiera treści potrzebne do kreowania lepszej i piękniejszej rzeczywistości. Prace są bardzo różne, jak różna jest wrażliwość artystów, różna tematyka, technika i materiał. Ale przesłanie jest takie samo i wyraża chęć podjęcia rozmowy z Janem Pawłem II.”

Autorzy, których prace zostały zaprezentowane w Olkuszu to: wymieniona już wyżej Krystyna Olchawa , Stanisław Białogłowicz, Marek Tomasik, Eugeniusz Molski, Halina Budziszewska, Ewa Kutermak – Madej, Leszek Misiak, Stanisław Chomiczewski, Ryszard Kowalewski, Marek Hołda, Anna Dziubas, Eugeniusz Waniek, Saulius Kruopis, Miro Bucher, Józef Zelek, Wojciech Ćwiertniewicz, Krzysztof Kolarz, Stanisław Mazuś, Krystyna Nowakowska, Dorota Sak, Antoni Górnik, Orest Tsyupko, Mirosław Szumerowski, Wincenty Kućma, Walter Maringer, Franciszek Maśluszczak, Antoni Wróblewski, Marek Sak, Reija Remes, Jaroslav Uhel, Ilona Gonsowskaja, Arkadiusz Waloch, Joanna Błońska, Allan Rzepka i Paweł Olchawa, który zaszczycił swoją obecnością podczas wernisażu. Ekspozycja znajduje się na II piętrze galerii i składa się z 34-ech obrazów i 2-óch rzeźb.
Na stronach galerii : GSW BWA w Olkuszu i BWA „U Jaksy” w Miechowie można obejrzeć fotoreportaże z imprezy.

Magdalena Bożek

barwy jurajskie1


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.