Diamentowe firmy w naszym powiecie

wykresCoraz częściej firmy z terenu powiatu olkuskiego są nagradzane w różnego rodzaju profesjonalnych rankingach i plebiscytach. Kolejnymi wyróżnieniami może pochwalić się osiem rodzimych przedsiębiorstw, które otrzymały zaszczytne tytuły „Diamentów Forbesa 2017”.

Zestawienie po raz dziesiąty opracowała firma Bisnode Polska wraz z redakcją miesięcznika „Forbes”. Ranking obejmuje przedsiębiorstwa, które w ostatnich trzech latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Firmy zestawiono w trzech kategoriach na podstawie przychodów ze sprzedaży: od 5 do 50 mln złotych, od 50 do 250 mln złotych oraz powyżej 250 mln złotych. Podstawą do oceny przedsiębiorstw były ich raporty składane do Krajowego Rejestru Sądowego w 2015 roku.

Jak informują autorzy rankingu, firmy wyceniano metodą szwajcarską, która łączy metodę majątkową oraz dochodową.  -Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia z kolei wrażliwości na zmiany sezonowe lub koniunkturalne. Firmy, które dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski.
Połączenie tych obu metod rekompensuje te ułomności – czytamy na stronie organizatorów. W rankingu podano przychody ze sprzedaży oraz zyski netto w 2015 roku, a także przeciętny wzrost wartości w latach 2013 – 2015.

W Małopolsce tytułem „Diament Forbesa 2017” może pochwalić się 173 firm. 11 z nich uwzględniono w kategorii dotyczącej przychodów powyżej 250 mln złotych. Wśród nich nie ma żadnego przedsiębiorstwa z powiatu olkuskiego. Trzy rodzime spółki odnajdujemy w kolejnej kategorii (przychody od 50 do 250 mln złotych). Pierwszą z nich jest wolbromski ES SYSTEM K 
(14 miejsce w województwie, 202 w kraju). Spółka produkuje wysokiej klasy urządzenia chłodnicze. W 2015 roku osiągnęła 96,2 mln złotych ze sprzedaży, zysk netto wyniósł 6,4 mln złotych, a wzrost wartości 31,72 proc.

Kolejną sklasyfikowaną spółką w tej kategorii jest INTERMAG - wiodący producent nawozów, biostymulatorów i produktów prozdrowotnych dla zwierząt. Sprzedaż na poziomie 84,2 mln złotych, zysk w wysokości 13,2 mln złotych i 26,82 proc. wzrostu wartości dały firmie 21 miejsce w Małopolsce i 275 w skali kraju. 29 lokata przypadła olkuskiemu przedsiębiorstwu PLAST-MET Automotive Systems (347 miejsce w Polsce), produkującemu części samochodowe. Spółka zanotowała 93,8 mln złotych przychodów, 12,7 mln zł zysku netto oraz 24,11 proc. wzrostu wartości.

W ostatniej kategorii, firm o przychodach od 5 do 50 mln złotych, sklasyfikowano pięć olkuskich firm. Najwyżej z nich uplasowała się SOVRANA Polska z Olkusza – 39 miejsce w Małopolsce i 555 w kraju (17,3 mln złotych przychodów, 4,2 mln złotych zysku, 35,13 proc. wzrostu wartości). Na 57 pozycji znalazła się olkuska firma transportowa Trans -Marlibo, która na ogólnopolskiej liście zajęła 816 miejsce. Spółka za 2015 rok osiągnęła 15,1 mln zł przychodów i 256 tys. złotych zysku. Wzrost wartości wyniósł z kolei 27,89 proc.

Dwa „oczka” niżej widnieje PAKOREX z Osieka, jeden z największych polskich producentów torebek papierowych (825 miejsce w kraju). 16,9 mln złotych przychodów oraz 2,1 mln złotych zysku – to wyniki spółki za 2015 rok, przy 27,72 proc. wzrostu.  61 lokata przypadła producentowi elementów tłoczonych z Osieka – firmie MALBOX, której dynamika wzrostu to 27,01 proc. Przedsiębiorstwo może pochwalić się sprzedażą na poziomie 46,8 mln złotych oraz 4,5 mln złotych zysku. W skali kraju spółka zajął 854 lokatę. Na małopolskiej liście tuż za MALBOX-em, a na 900 miejscu w Polsce, znalazła się transportowa firma MTD Mariusz i Łukasz Dziura z Olkusza (19,3 mln złotych przychodów, 1,3 mln złotych zysku, 25,81 proc. wzrostu).

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!