Nierówna walka ze śmieciami

Stare kanapy i meble zalegają od tygodni porzucone pod śmietnikami. To typowy widok na olkuskich osiedlach. Nie pomagają ani akcje edukacyjne, ani kontrole, pouczenia, fotopułapki czy mandaty. Ile jeszcze czasu minie, zanim mieszkańcy pojmą, że nie śmiecą „komuś”, tylko samym sobie?

Zbiórki makulatury odeszły do lamusa?

Dawniej makulaturę zbierał, kto tylko mógł. W placówkach szkolnych regularnie organizowano zbiórki na wielką skalę, by - jak głosiły hasła - chronić lasy. Teraz nie jest ona już nikomu potrzebna. A przynajmniej nie na tyle, aby można było na niej zarobić. Dlaczego tak jest?

Spór o wycinkę lasów


Burmistrz Bukowna wystąpił do właściwych organów z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę statusu kilkuset hektarów lasów znajdujących się na terenie gminy. Mają one zostać czasowo przekształcone na tereny o charakterze nierolniczym i nieleśnym. Sprzeciwia się temu cześć mieszkańców. Ich zdaniem zaowocuje to rozpoczęciem w tym obszarze działalności przemysłowej, co wywoła negatywny skutki w środowisku naturalnym.

Na ul. Buchowieckiego wciąż pat

Mijają kolejne miesiące, do naszej Redakcji dzwonią następni zatroskani mieszkańcy, a sytuacja wciąż się nie zmienia. Chodzi o ul. Buchowieckiego, a tak naprawdę o jej fragment, który bardziej niż drogę przypomina kretowisko. Kilkadziesiąt metrów asfaltu załatwiłoby sprawę, jednak prace, które na długie lata usatysfakcjonowałyby społeczność osiedla Słowiki nadal są niemożliwe do wykonania. Powód? W dalszym ciągu nieuregulowany status prawny działki.

Czytelnicy pytają: mandaty za złe parkowanie

Na parkingu przy Carrefourze notorycznie zdarza się, że kierowcy parkują na miejscach wyłączonych - oznaczonych ukośnymi pasami. Czy na prywatnym terenie za takie parkowanie grozi mandat, a jeśli tak, to w jakiej wysokości? W jakim zakresie policja może interweniować w przypadku nieprawidłowo zaparkowanych samochodów na parkingach przy sklepach?