Zaparkujesz tyłem - zapłacisz mandat?

wasze interwencje noweZakaz parkowania tyłem do budynku – tabliczka tej treści pojawiła się niedawno na parkingu przy ul. Krasińskiego 2A na olkuskim osiedlu Młodych. Do naszej redakcji dzwonili zaciekawieni mieszkańcy z pytaniem, kto zamontował tabliczkę i jaką ma ona moc prawną.


Okazało się, że tabliczka została umieszczona przez administrację osiedla na prośbę kilku mieszkańców bloku. Parking znajduje się blisko budynku, a spaliny z uruchamianych samochodów dostają się przez otwarte okna do mieszkań. Problem jest szczególnie uciążliwy zimą, gdy kierowcy "zapalają" auta na dłużej, odśnieżając pojazdy. Administracja osiedla podkreśla, że tabliczka nie jest znakiem drogowym, a jedynie informacją dla kierowców. 

Czy zatem zmotoryzowani, którzy zaparkują w inny sposób, mogą dostać mandat? Policja uspokaja, że za niedostosowanie się do informacji umieszczonej na tabliczce nie grożą żadne sankcje. - Umieszczona pod znakiem D-18 „parking” tabliczka „zakaz parkowania tyłem do budynku” nie ma umocowania prawnego. Kierowcy, którzy zaparkują swoje pojazdy tyłem do budynku nie będą naruszali obowiązku wynikającego z art. 46 ust. 4 Ustawy prawo o ruchu drogowym, który brzmi: „Kierujący pojazdem jest zobowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazanymi znakami drogowymi” - informuje oficer prasowy olkuskiej komendy asp. Katarzyna Matras.

znak krasińskiego 2a

Policjantka szczegółowo wyjaśnia, że znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikają z ustawy i jej przepisów wykonawczych. - Umieszczanie pod znakiem "parking" tabliczki informującej określa Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zakres ich stosowania reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania. W razie potrzeby wskazania określonego sposobu parkowania pojazdów na drodze, pod znakiem D-18 umieszcza się odpowiednią odmianę tabliczki T-30, która podaje sposób ustawienia pojazdów – dodaje asp. Matras.

Czy tabliczki z tego typu zakazami są potrzebne? Czy kierowcy zastosują się do prośby grupy mieszkańców? Czekamy na Państwa opinie!

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!