Co dalej z olkuską basztą?

wasze interwencje noweOlkuska baszta - miejsce symboliczne i nierozerwalnie związane z historią Srebrnego Miasta. Niestety od kilku miesięcy obiekt stoi pusty i jest zamknięty na kłódkę. Czy istnieje szansa, aby tchnąć w niego nowe życie?

Dlaczego baszta jest zamknięta? - takie pytanie trafiło do naszej redakcji od jednej z Czytelniczek. Było ono skierowane nie tyle do nas, co do burmistrza Romana Piaśnika. - Przecież to jedna z wizytówek naszego miasta. Ostatnie lata pokazują, że jest to trudne miejsce dla prowadzenia działalności komercyjnej. Zresztą baszta nie była pomyślana jako miejsce komercyjne – dodaje olkuszanka.

Interweniująca kobieta poddała również propozycję powrotu do korzeni, czyli zagospodarowanie tego miejsca pod działalność kulturalną. - Proponuję organizację konkursu dla stowarzyszeń na prowadzenie takiej działalności w tym obiekcie – podsumowuje nasza Czytelniczka.

Pomysł godny uwagi, jednak jak wynika ze słów rzecznika UMiG na tę chwilę niemożliwy do realizacji. Powód? - Zgadzam się z powyższą opinią. Baszta jest wspaniałą wizytówką Olkusza. Niebawem jednak zostanie objęta dużym projektem inwestycyjnym i dlatego prowadzenie w tym miejscu jakiejkolwiek działalności nie jest obecnie możliwe – zaznacza Michał Latos.

Tym projektem jest rewitalizacja kwartału królewskiego połączona z utworzeniem multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza. Przedmiotem planowanych działań będzie kompleksowa restauracja kwartału (w skład którego wejdzie również wspomniana baszta), z zabezpieczeniem reliktów dawnej zabudowy, rewitalizacją dziedzińca oraz utworzeniem nowego kompleksu muzealnego. O szczegółach projektu pisaliśmy TUTAJ.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!