Problematyczne rondo przy dworcu

wasze interwencje nowe

Na placu dworcowym w ciągu dnia ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Chyba nie każdy z kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że w tym miejscu mamy do czynienia z rondem, a więc i z ruchem okrężnym. Dlatego też pozostawianie samochodów w okolicach skrzyżowania zagrożone jest mandatem karnym.

- Czy jest szansa, aby na dworcu zrobiono porządek z ruchem samochodowym? Skoro rondo to skrzyżowanie, to jakim cudem na ul. Składowej parkują samochody, nawet radiowozy, jest przystanek, postój TAXI. O co tu chodzi? - napisał do nas jeden z Czytelników.

Szukając odpowiedzi na postawione pytanie sprawę skierowaliśmy do eksperta, a więc sierżant sztabowej Mariki Guzik-Gajdy, będącej oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

- Przeprowadzona lustracja oznakowania terenu przed dworcem PKP w Olkuszu potwierdziła, iż na terenie tym obowiązuje ruch okrężny wprowadzony przy wykorzystaniu znaków C-12. W związku z powyższym obowiązują tam wszystkie przepisy Prawa o Ruchu Drogowym wynikające z istnienia skrzyżowania o ruchu okrężnym. Organem zarządzającym ruchem na terenie dróg gminnych znajdujących się przed budynkiem dworca jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, który opracował i zatwierdził projekt stałej organizacji ruchu na tym terenie – informuje funkcjonariuszka.

rondo dworzec2

Ponadto, kwestia dokonania zmian w istniejącej organizacji ruchu znajduje się w wyłącznej gestii urzędników i nie wymaga uzyskania opinii przedstawicieli olkuskiej komendy. Jest to w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem.

Jednak w olkuskim magistracie jak na razie nie myśli się o zmianie organizacji ruchu w tamtym miejscu. - Na ten moment nie ma planów zmiany organizacji ruchu, gdyż taka konieczność nie była dotychczas sygnalizowana – zaznacza Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.

- Porządku, w tym przestrzegania obowiązujących znaków powinny przestrzegać odpowiednie służby mundurowe – dodaje przedstawiciel magistratu. Czy na placu dworcowym w najbliższym czasie można się więc spodziewać częstszych kontroli dotyczących przestrzegania zasad ruchu drogowego? Bardzo możliwe.

Mandat za złe parkowanie

Przypomnijmy, że według kodeksu drogowego i jego art. 49 „zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejazdu lub skrzyżowania”. Za niestosowanie się do tego przepisu, kierowca musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Pierwszeństwo na rondzie

W przepisach ruchu drogowego nie znajdziemy też słowa „rondo”. Są jednak zasady, których należy przestrzegać na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. W większości przypadków – także w tym konkretnym dotyczącym placu dworcowego – przed rondem stoją dwa znaki: C-12 czyli informacja o ruchu okrężnym oraz znak ustąp pierwszeństwa. Wjeżdżając na rondo zawsze należy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy po tym rondzie już się przemieszczają. Jeżeli na takim skrzyżowaniu są dwa pasy ruchu, a na drodze nie ma znaków poziomych, to chcąc jechać w prawo kierowca zajmuje prawy pas, chcąc jechać prosto zajmuje prawy lub lewy pas, a jeśli chce jechać w lewo lub zawrócić zajmuje lewy pas.

rondo dworzec1

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!