Problematyczne rondo przy dworcu

wasze interwencje nowe

Na placu dworcowym w ciągu dnia ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Chyba nie każdy z kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że w tym miejscu mamy do czynienia z rondem, a więc i z ruchem okrężnym. Dlatego też pozostawianie samochodów w okolicach skrzyżowania zagrożone jest mandatem karnym.

- Czy jest szansa, aby na dworcu zrobiono porządek z ruchem samochodowym? Skoro rondo to skrzyżowanie, to jakim cudem na ul. Składowej parkują samochody, nawet radiowozy, jest przystanek, postój TAXI. O co tu chodzi? - napisał do nas jeden z Czytelników.

Szukając odpowiedzi na postawione pytanie sprawę skierowaliśmy do eksperta, a więc sierżant sztabowej Mariki Guzik-Gajdy, będącej oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

- Przeprowadzona lustracja oznakowania terenu przed dworcem PKP w Olkuszu potwierdziła, iż na terenie tym obowiązuje ruch okrężny wprowadzony przy wykorzystaniu znaków C-12. W związku z powyższym obowiązują tam wszystkie przepisy Prawa o Ruchu Drogowym wynikające z istnienia skrzyżowania o ruchu okrężnym. Organem zarządzającym ruchem na terenie dróg gminnych znajdujących się przed budynkiem dworca jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, który opracował i zatwierdził projekt stałej organizacji ruchu na tym terenie – informuje funkcjonariuszka.

rondo dworzec2

Ponadto, kwestia dokonania zmian w istniejącej organizacji ruchu znajduje się w wyłącznej gestii urzędników i nie wymaga uzyskania opinii przedstawicieli olkuskiej komendy. Jest to w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem.

Jednak w olkuskim magistracie jak na razie nie myśli się o zmianie organizacji ruchu w tamtym miejscu. - Na ten moment nie ma planów zmiany organizacji ruchu, gdyż taka konieczność nie była dotychczas sygnalizowana – zaznacza Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.

- Porządku, w tym przestrzegania obowiązujących znaków powinny przestrzegać odpowiednie służby mundurowe – dodaje przedstawiciel magistratu. Czy na placu dworcowym w najbliższym czasie można się więc spodziewać częstszych kontroli dotyczących przestrzegania zasad ruchu drogowego? Bardzo możliwe.

Mandat za złe parkowanie

Przypomnijmy, że według kodeksu drogowego i jego art. 49 „zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejazdu lub skrzyżowania”. Za niestosowanie się do tego przepisu, kierowca musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Pierwszeństwo na rondzie

W przepisach ruchu drogowego nie znajdziemy też słowa „rondo”. Są jednak zasady, których należy przestrzegać na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. W większości przypadków – także w tym konkretnym dotyczącym placu dworcowego – przed rondem stoją dwa znaki: C-12 czyli informacja o ruchu okrężnym oraz znak ustąp pierwszeństwa. Wjeżdżając na rondo zawsze należy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy po tym rondzie już się przemieszczają. Jeżeli na takim skrzyżowaniu są dwa pasy ruchu, a na drodze nie ma znaków poziomych, to chcąc jechać w prawo kierowca zajmuje prawy pas, chcąc jechać prosto zajmuje prawy lub lewy pas, a jeśli chce jechać w lewo lub zawrócić zajmuje lewy pas.

rondo dworzec1


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.