Nagminnie parkują na zakazie

slawkowska1

Centrum Olkusza szczególnie w dni targowe i w godzinach szczytu jest zakorkowane. Kto chociaż raz odwiedził nasze miasto, dobrze wie jak to wygląda. Podobnie ma się sprawa z wolnymi miejscami postojowymi. - Jest ich stanowczo za mało – podkreślają kierowcy.

Często zdarza się też tak, że właściciele samochodów parkują tam, gdzie nie powinni – na zakazie. Przykładem jest ul. Sławkowska. Problem zauważył również jeden z naszych Czytelników, który pyta: - Kiedy policja i straż miejska udrożnią Olkusz? Najlepszy przykład - ul. Sławkowska od skrzyżowania z Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Budowlanych. Jest tam zakaz zatrzymywania się i postoju po obu stronach drogi, a jak wiadomo nikt się do tego nie stosuje. Czy miasto ma jakiś pomysł na ten odcinek?

Najpierw krótki komentarz do pierwszego pytania, dotyczącego interwencji służb mundurowych. - Problem parkowania w naszym mieście jest wszystkim mieszkańcom doskonale znany. Nieprawidłowo zaparkowane pojazdy można spotkać codziennie na każdym osiedlu, a szczególnie w centrum miasta. To tu najczęściej podążają zmotoryzowani mieszkańcy Olkusza oraz okolicznych miejscowości. Na tak duże potrzeby parkingowe ilość oferowanych miejsc okazuje się być niewystarczająca, a chęć zaparkowania samochodu jak najbliżej celu bierze górę nad przepisami. Dlatego też funkcjonariusze Straży Miejskiej na podstawie zgłoszeń płynących od mieszkańców lub na podstawie własnych obserwacji, podejmują czynności wobec kierowców nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Działania te dotyczą również ul. Sławkowskiej i mają charakter interwencyjny – zaznacza Marek Lasek, komendant SM w Olkuszu.

slawkowska 2

Nie zawsze jednak takie interwencje są równoznaczne z wystawieniem mandatu. Czasem kończy się na pouczeniu, choć jak wiadomo, zazwyczaj samą prośbą ciężko coś osiągnąć. Podniesiony temat z pewnością sprawi, że na Sławkowskiej patrole pojawiać się będą z większą częstotliwością i zaczną karać wedle obowiązującego taryfikatora – mandat w wysokości 100 zł. W każdym przypadku naruszania przepisów ruchu drogowego świadek zdarzenia może taką sytuację zgłosić czy to na straż miejską, czy policję.

Przy okazji poruszona została kwestia drożności ruchu. Obecnie wyjazd ze Sławkowskiej w stronę Mickiewicza nie należy do łatwych. W przyszłości ma się to jednak zmienić. - Gmina planuje wykonanie prac związanych z utworzeniem dodatkowego pasa włączeniowego dla kierowców wyjeżdżających z ul. Sławkowskiej na ul. Mickiewicza w kierunku południowym oraz zmianą lokalizacji zatoki autobusowej na ul. Mickiewicza, co powinno znacznie udrożnić to skrzyżowanie – zapewnia Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

Do czasu rozpoczęcia wspomnianych prac, we wskazanym miejscu nie ma co liczyć na zmianę organizacji ruchu, a tym bardziej na wskazane przez kolejnego Czytelnika „zalegalizowanie” postoju przy Sławkowskiej poprzez usunięcie znaków z zakazem zatrzymywania się po obu stronach jezdni. - Usunięcie znaków B-36 z pewnością wprowadziłoby jeszcze większą samowolkę wśród kierowców, a tego nie chcemy – przyznaje przedstawiciel olkuskiego magistratu.

slawkowska 3


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.