Hałas w Kluczach - Osadzie. Kiedy będzie ciszej?

wasze interwencje noweMieszkańcom Klucz wciąż dokucza hałas z maszyny papierniczej, która działa od marca w Velvet Care Sp. z o. o. Władze spółki zapewniają, że rozwiązywanie problemu trwa – obecnie montowane są pierwsze tłumiki.

Temat poruszaliśmy już na naszych łamach. Mieszkańcy skarżą się, że hałas nie ustaje. - Maszynę słychać w dzień, ale zdecydowanie gorzej jest nocą. Zapowiadano, że sytuacja ma się poprawić, tymczasem nic się nie dzieje – opowiadają mieszkańcy.

Nowoczesna maszyna papiernicza została uruchomiona w marcu. Latem wiceprezes zarządu Velvet Care Sp. z o. o. Marek Ściążko wyjaśniał na naszych łamach, że na etapie projektowania przeprowadzono analizę akustyczną. Wykazała ona, że poziom hałasu emitowanego przez nową maszynę nie będzie przekraczał dopuszczalnego poziomu hałasu określonego zarówno dla pory dziennej, jak i pory nocnej. Zainstalowano dodatkowe tłumiki akustyczne, a w obrębie zakładu oraz w miejscach wskazanych przez mieszkańców zlecono pomiar hałasu.

Przypomnijmy, że pomiary odbyły się 21. lipca w 13 punktach, w porze dziennej i nocnej. Badania w porze dziennej nie wykazały przekroczeń, natomiast badania w porze nocnej wykazały przekroczenia w punktach pomiarowych na osiedlu na ulicy Sosnowej. Podobne badania przeprowadził też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (w tym przypadku podwyższony hałas stwierdzono w nocy -1,7 dB przy dopuszczalnym poziom hałasu 45 dB. W zakładzie przeprowadzono wówczas badania mocy akustycznej wszystkich emitorów nowej instalacji, aby określić, które z nich generują największy hałas. Okazało się, że problem dotyczy trzech emitorów.

Spółka zwróciła się z zapytaniem ofertowym do specjalistycznych firm o wykonanie odpowiedniego tłumienia i tym samym zniwelowania hałasu uciążliwego dla otoczenia. We wrześniu firmy zainteresowane udziałem w przetargu odwiedziły kluczewski zakład. Ostatecznie do wykonania inwestycji wybrano rozwiązanie zaproponowane przez firmę ENKI Sp. z o.o. z Krakowa, która montowała kilka miesięcy temu całą instalację nowej maszyny papierniczej MP7.

Montaż tłumików trwa od kilku dni. Zgodnie z projektem, w skład instalacji wejdzie w zależności od potrzeb od trzech do jedenastu tłumików zamontowanych na podporach na dachu budynku, w którym znajduje się maszyna. - Tłumiki są wykonane z blachy ze stali nierdzewnej i materiałów akustycznych odpowiednio dobranych do widma hałasu. Każdy z tłumików będzie połączony z rurami wylotu istniejącej instalacji za pomocą specjalnie zaprojektowanych przejściówek ze stali nierdzewnej – wyjaśnia wiceprezes zarządu Velvet Care Sp. z o. o. Marek Ściążko.

Władze firmy zaznaczają, że urządzenia tłumiące nie są standardowymi rozwiązaniami i zostały zaprojektowane na bazie pomiarów akustycznych oraz uzgodnień z dostawcą technologii maszyny papierniczej MP7. To wszystko powoduje, że rozwiązanie problemu z hałasem wymaga czasu. Inwestycja powinna być gotowa do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. - Gdy tylko okazało się, że hala jest sporym utrudnieniem dla mieszkańców, podjęliśmy stosowne działania, aby problem rozwiązać. Po zakończeniu instalacji pierwszych tłumików ponownie zlecimy badania hałasu. Jeśli okaże się, że urządzenia są niewystarczające, wówczas przejdziemy do kolejnego etapu. Cały czas zależy nam na rozwiązaniu problemu, tak, by funkcjonowanie zakładu nie było uciążliwe dla mieszkańców i otoczenia – zapewnia Marek Ściążko.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.