W oczekiwaniu na remont stadionu

stadion 1 5

Gminny Program Rewitalizacji Olkusza w jednym ze swoich punktów ma ambitny plan renowacji obiektów sportowych na Czarnej Górze. O początku prac mówiło się już kilka miesięcy temu, jednak jak do tej pory przy ul. 29-listopada zmieniło się tyle co nic. Do naszej Redakcji zaczęły docierać pierwsze głosy zniecierpliwienia i obaw, że tak długo wyczekiwana inwestycja jest zagrożona.

- Co z tym remontem stadionu? Prace miały ruszyć jeszcze jesienią, jest marzec, a na obiekcie nic się nie dzieje. Piłkarze muszą grać w okolicznych wioskach, a boisko stoi odłogiem. Znany jest już konkretny plan i terminarz robót? - pyta jeden z naszych Czytelników.

- Wkrótce ruszamy – uspokaja Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. - Prace związane z rewitalizacją Czarnej Góry są na ostatnim etapie przygotowywania dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu. Prawdopodobnie początkiem kwietnia zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Samo postępowanie przetargowe może potrwać około miesiąca, a do tego należy jeszcze dodać czas potrzebny na rozstrzygnięcie ewentualnych wątpliwości oferentów i podpisanie umowy. Realnie zatem na wbicie przysłowiowej „pierwszej łopaty” trzeba będzie poczekać do końca maja lub początku czerwca – dodaje przedstawiciel magistratu.

stadion 1 2

Według projektu, odnowiony stadion zyska dodatkowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, a wokół piłkarskiego pola gry pojawi się profesjonalna bieżnia dla lekkoatletów. Na to wszystko potrzeba jednak sporo czasu, a gruntowna modernizacja obiektów wymusi na sportowcach rywalizację na innych stadionach. Domem w zmaganiach o punkty dla piłkarzy KS-u oraz Słowika będzie w najbliższym czasie Osiek. Nie jest to komfortowa sytuacja dla obu klubów, które tak naprawdę teraz wszystkie swoje mecze ligowe rozgrywać będą na wyjeździe.

- Wiedzieliśmy dobrze, że w tym roku rewitalizacja zostanie rozpoczęta, dlatego nie łudziliśmy klubów sportowych perspektywą rozegrania sezonu na stadionie na Czarnej Górze i z wyprzedzeniem ostrzegaliśmy o tym, że będzie to niemożliwe. Nieekonomiczne byłoby również przygotowywanie całej infrastruktury do sezonu z pełną świadomością, że przygotowania te zostaną zniweczone rozpoczynającymi się niedługo później pracami budowlanymi – zaznacza Michał Latos.

Cały projekt rewitalizacji Parku Czarna Góra opiewa na kwotę przekraczającą 14 milionów złotych. W ramach przebudowy głównego boiska do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej zostaną zmodernizowane istniejące bramki, usunięta zostanie warstwa humusu z drenażem z przebudowywanego boiska i nawierzchnia żużlowa, zlikwidowane zostaną częściowo sieci uzbrojenia terenu, a modernizacji doczekają się też mocno wysłużone trybuny. Dodatkowo w planach jest wykonanie podbudowy oraz utworzenie nawierzchni z ziemi organicznej, instalacja odwodnienia boiska i instalacja wodociągowa. Przy boisku staną ponadto maszty oświetleniowe i nowoczesne ławki rezerwowych. Gruntownie zmodernizowany obiekt piłkarski będzie miał wymiary 110x70 m.

stadion 1 3

W ramach projektu powstanie 400-metrowa bieżnia okrężna z syntetyczną nawierzchnią, a wokół niej staną skocznie do skoku wzwyż, skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, powstanie rzutnia do pchnięcia kulą, a także rzutów dyskiem i oszczepem. Nie zabraknie rowu z wodą do biegów z przeszkodami oraz strefy do rozgrzewki. Wszystko po to, aby w przyszłości Olkusz mógł być organizatorem związkowych zawodów lekkoatletycznych.

stadion 1 1

Nowe oblicze zyska ponadto boisko treningowe vis a vis kortów tenisowych, które tak naprawdę od jakiegoś czasu trudno w ogóle było nazwać boiskiem. Bardziej pasującym twierdzeniem był po prostu teren zielony. W tym miejscu przewidziane jest boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią (o wymiarach 100x60 m), które zostanie wyposażone w piłkochwyty, ławki rezerwowych oraz maszty oświetleniowe. Dzięki temu obiektowi piłkarzom niestraszna będzie nawet kiepska pogoda. W znaczny sposób zostanie też odciążona główna płyta z naturalną trawą.

Na gruntownym remoncie Czarnej Góry zyskają nie tylko sportowcy, ale również mieszkańcy szukający aktywnego odpoczynku. Uporządkowana zostanie roślinność, powstaną ścieżki pieszo-rowerowe oraz alejki do jazdy na rolkach, będą place zabaw, siłownia pod chmurką, altanki i inne elementy małej architektury – tak przynajmniej można wyczytać z obowiązującego planu.

Prace związane z rewitalizacją Czarnej Góry, według zapewnień płynących z ratusza, ruszą jeszcze w tym roku, choć pierwotnie ich początek planowano na rok ubiegły. Wartość projektu szacuje się na 14 394 602,66 zł, z czego kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi aż 9 188 421,30 zł. Pozostała kwota została wygospodarowana z budżetu Gminy Olkusz.

stadion 1 7

stadion 1 6


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.