Plac przed MOK-iem: zadbany czy nie?

plac mok 1Stan przestrzeni publicznej, zwłaszcza pod kątem czystości, to temat często pojawiający się na naszych łamach. Ostatnio wątpliwościami dotyczącymi m. in. sprzątania wyremontowanego w ubiegłym roku plac przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu podzielił się z naszą redakcją jeden z Czytelników.

- Odnoszę wrażenie, że zarządca obiektu nie jest zainteresowany dbaniem o powierzone mu miejsce. Jedno z posadzonych drzew zostało złamane, jedno (od strony ul. Słowackiego) wyrwane tuż po zakończeniu remontu. Do tej pory nie uzupełniono braku. Spora część roślinności posadzonej wokół budynku w ramach rewitalizacji uschła. Plac nie jest regularnie zamiatany. Jaki był sens remontu placu, jeśli jego gospodarz nie dba o wyremontowane za publiczne pieniądze miejsce? - pyta nasz Czytelnik.

Z pytaniami zwróciliśmy się do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że plac przed MOK-iem jest sprzątany pięć dni w tygodniu, zawsze rano. - Jest również myty kercherem. Niestety, bardzo często trzeba go sprzątać po nieodpowiedzialnych biesiadnikach, którym łatwiej przychodzi przynieść ze sobą pełne butelki i puszki niż później wyrzucić do kosza puste. Prawda jest też taka, że żadne sprzątanie nie nadąży za brakiem kultury niektórych osób, które po prostu nie szanują publicznej przestrzeni - odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

A co z zielenią? W magistracie twierdzą, że jej uszkodzone elementy będą na bieżąco uzupełniane, jednak tu również należy wziąć pod uwagę, że nowe drzewka muszą pasować do już posadzonych. - Roślinność jest oczywiście na bieżąco podlewana, jednak w tych upałach, które nam ostatnio towarzyszyły, jest ona wielokrotnie bardziej narażona na wysuszanie niż normalnie - mówi Michał Latos.

Przypomnimy, że ubiegłoroczny remont placu to tylko część rewitalizacyjnych inwestycji. Budynek MOK - u ma zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu przebudowie ulegnie górny hol oraz klatka schodowa tak, aby możliwe było zamontowanie windy. Z holu na I piętrze zostaną wydzielone pomieszczenia dla sali baletowej, sali fitness oraz pracowni artystycznej.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.