Chaos na skrzyżowaniu

chaos1

Ubiegłoroczna zmiana organizacji ruchu przy skręcie z drogi krajowej nr 94 w ulicę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w obrębie osiedla Słowiki sprawiła, że część kierowców nie bardzo wie, kto z nich ma pierwszeństwo. Znaki pionowe są w tym miejscu ograniczone do minimum, a problem zmotoryzowanych zwiększa niejasne oznakowanie poziome. Na drodze pomimo upływu czasu wciąż pozostają dwa komplety linii.

- Po zmianie organizacji ruchu i przemalowaniu skrzyżowania ul. Wyszyńskiego i ul. Rataja (przy zjeździe z krajówki) nadal pozostały fragmenty starych linii. Kiedy zostaną starte, aby kierowcom nie mieszały w głowach? Dlaczego nie zostało to zrobione od razu? - pytał jeszcze w grudniu zdegustowany Czytelnik, który o pomoc w otrzymaniu wyjaśnienia poprosił naszą Redakcję.

W odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu otrzymaliśmy informację, że: - stare linie nie zostały starte, gdyż natychmiastowe ich usunięcie było możliwe wyłącznie poprzez sfrezowanie nawierzchni, która później musi być odtworzona. Nie były to prace zaplanowane w budżecie, a liczba i wartość wszystkich inwestycji w mieście sprawia, że musimy bacznie przyglądać się każdej złotówce – mówił z końcem roku rzecznik Michał Latos.

Brak środków miała zrekompensować natura. Nieaktualne linie miały się zatrzeć, a te nowe planowano ponownie odmalować. Na chwilę obecną problem wciąż jest aktualny. Stare oznakowanie wcale nie wyblakło, a co gorsze to nowe z każdym tygodniem coraz bardziej upodabnia się do nieaktualnego. Sprawy nie ułatwia ubogie oznakowanie pionowe. Przy zjeździe z drogi krajowej nr 94 sprawa jest stosunkowo prosta – kierowcy nie ważne czy skręcają na osiedle, czy jadą prosto ulicą ks. kard. Wyszyńskiego – mają pierwszeństwo. Trudniej jest w momencie gdy ktoś z ul. Rataja planuje włączyć się do ruchu. Tutaj zamiast tradycyjnego znaku pionowego „ustąp pierwszeństwa przejazdu” znajduje się znak D-53: "koniec strefy ruchu". W tym przypadku kierowcy zawsze muszą udzielić pierwszeństwa przejazdu.

chaos

Dla mieszkańców os. Słowiki zasady są proste. Jeżdżą nie tylko zgodnie z oznakowaniem, ale i nieco na pamięć. Trudniej jest przyjezdnym, którzy nieraz gubią się na tym skrzyżowaniu, głównie przez chaos z oznakowaniem drogi. Wymuszenia pierwszeństwa są tam na porządku dziennym.

Mówi się, że mądry Polak po szkodzie. Może jednak wcześniej niż ktoś zrobi sobie krzywdę uda się zrobić porządek w obrębie tego skrzyżowania? Nie potrzeba wiele. Wystarczy trochę farby i chyba trochę chęci.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.