Czytelnicy pytają: mandaty za złe parkowanie

czytelnicy pytajaNa parkingu przy Carrefourze notorycznie zdarza się, że kierowcy parkują na miejscach wyłączonych - oznaczonych ukośnymi pasami. Czy na prywatnym terenie za takie parkowanie grozi mandat, a jeśli tak, to w jakiej wysokości? W jakim zakresie policja może interweniować w przypadku nieprawidłowo zaparkowanych samochodów na parkingach przy sklepach?

Odpowiada oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podkom. Katarzyna Matras:
Za parkowanie na miejscach wyłączonych z ruchu (znak P-21) policjant może nałożyć na kierowcę mandat karny w wysokości 100 złotych i 1 pkt. karny. Znaki obowiązują wszędzie, nawet na prywatnych parkingach. Na takich niepublicznych drogach obowiązują także podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w przypadku ich naruszenia, możemy interweniować i np. nakładać mandaty. Ponadto zarządca terenu może wprowadzić na takim obszarze tzw. strefę ruchu albo strefę zamieszkania - co powoduje, że obowiązują tam wszystkie przepisy ruchu drogowego.

Chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie? Nie wiesz, do kogo się z nim zwrócić? Napisz do nas! Zachęcamy do zadawania pytań, które w imieniu Czytelników przekazujemy kompetentnym osobom. Odpowiedzi zamieszczamy na naszych łamach. Nie komentujemy odpowiedzi, a wnioski pozostawiamy Czytelnikom.


W związku z przejściem na nową platformę rozpoczęliśmy prace modernizacyjne serwisu. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane na czas prac. Zaloguj się lub załóż nowe konto.