"Pieski" wyrok burmistrza

adwokatPo trzech latach zakończyła się sądowa sprawa dotycząca niedopełnienia obowiązków przez olkuskiego burmistrza Dariusza Rzepkę w kwestii bezdomnych zwierząt. Akt oskarżenia wniosła Fundacja Dla Zwierząt „Argos” z siedzibą w Warszawie. Sąd uznał winę burmistrza. Czy wyrok zakończy polityczną karierę włodarza miasta?

Proces toczący się w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie dotyczył okresu, gdy w Olkuszu działało jeszcze schronisko dla bezdomnych zwierząt. Przypomnijmy, że wcześniej sprawa dwukrotnie trafiała do prokuratury i dwukrotnie była umarzana. To pozwoliło Fundacji na wystąpienie do sądu samodzielnie, z subsydiarnym aktem oskarżenia. Burmistrzowi zarzucono, że w latach 2006 – 2009 wydał właścicielowi schroniska „(…) kolejne niezgodne z prawem zezwolenia na prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Olkuszu, tj. bez wymaganego określenia obszaru jego działalności (…) oraz bez określania właściwych wymagań jakościowych co do opieki nad zwierzętami (…)”. Drugi zarzut dotyczył sprawowania nieprawidłowego nadzoru nad działalnością schroniska. W akcie oskarżenia podkreślono, że burmistrz w ten sposób pomagał właścicielowi schroniska „(…) w popełnieniu przestępstwa znęcania się nad zwierzętami oraz przestępstwa ich nieuzasadnionego uśmiercania” .

Po trzech latach procesu zapadł wyrok. Sąd uznał winę burmistrza Rzepki w zakresie działania na szkodę interesu publicznego bądź prywatnego przez przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Zgodnie z orzeczeniem Temidy, warunkowo umorzono postępowanie karne na minimalny okres próby jednego roku, uznając, iż stopień społecznej szkodliwości czynu nie jest znaczny.

Zapytany o komentarz do wyroku burmistrz Dariusz Rzepka przypomina, że Fundacja ARGOS kilka lat temu skarżyła zezwolenie na prowadzenie schroniska. Nieco wcześniej zezwolenie to zostało uznane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze za zgodne z przepisami. Fundacja skarżyła także działalność właściciela schroniska, jednak prokurator dwukrotnie umarzał postępowanie.

- Sędzia argumentował m.in., że zezwolenie na prowadzenie schroniska nie powinno być wydane ze względu na rażące uchybienia związane z określeniem obszaru działalności. Gdybyśmy mieli w ten sposób ograniczać działalność terytorialną schroniska, to czy mielibyśmy wówczas prawo oczekiwać, żeby psy z terenu Gminy Olkusz przyjmowało schronisko w Bielsku-Białej, Racławicach pod Miechowem czy - jak obecnie - w Chorzowie? Wyrok sądu dotyczy zezwolenia na prowadzenie schroniska, które wcześniej uzyskało niezbędne pozytywne opinie m. in. Powiatowego Inspektora Weterynarii, sprawującego bezpośredni nadzór nad przedsięwzięciami tego typu. Ponadto SKO wcześniej uznało decyzję zezwalającą na prowadzenie schroniska za wydaną w myśl obowiązujących przepisów. Drugi stawiany mi zarzut, dotyczący domniemanej pomocy popełnienia przestępstwa, jest bezzasadny. Właścicielowi schroniska sąd przecież nie udowodnił winy, a zatem o pomocy nie może być mowy – komentuje burmistrz Rzepka.

Dariusz Rzepka rozważa odwołanie się od wyroku. Najpierw chce się jednak dokładnie zapoznać z jego uzasadnieniem. Takie orzeczenie sądu, nawet po uprawomocnieniu, nie wpływa na dalsze polityczne działania włodarza miasta. Wyrok nie odbiera mu bowiem biernego prawa wyborczego.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!