kronika policyjna

Olkusz. Matka pod wpływem alkoholu
Promil alkoholu w organizmie miała matka opiekująca się trzymiesięczną córką. Na szczęście dziecku nic się nie stało. Pijana matka odpowie przed sądem.

27 lutego oficer dyżurny olkuskiej policji otrzymał informację, że w jednym z mieszkań w Olkuszu nietrzeźwa kobieta może zajmować się małym dzieckiem. Na miejscu interweniujący funkcjonariusze, zbadali stan trzeźwości kobiety. Badanie wykazało, że miała 1 promil alkoholu w organizmie. Dziecko trafiło na konsultacje do szpitala. Policjanci sprawdzają teraz, czy swoim zachowaniem 47-latka nie naraziła córki na niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia. Informacja o takim zachowaniu kobiety zostanie także przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich.

Olkusz. Kierująca volkswagenem wjechała do lasu
2 marca około godziny 09:50 na drodze wojewódzkiej 791 między miejscowościami Olkusz a Klucze, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego marki volkswagen polo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca osobówką na drodze przed skrzyżowaniem na Bogucin Duży straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do lasu, uderzając w drzewa. Volkswagenem podróżowały jeszcze dwie osoby. Wszystkich uczestników przewieziono na konsultacje do szpitala. Kierująca osobówką 19-latka była trzeźwa. Szczegółowe okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśniają policjanci z KPP Olkusz.

Powiat. „Bezpieczny Przejazd”
Przejazd przez tory nie jest trudnym manewrem, jednak wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Policjanci olkuskiej drogówki, wczoraj przeprowadzili działania mające na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo poruszających się pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych.

5 marca br. na terenie całego kraju, prowadzone były działania wzmożone mające na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo kierujących na przejazdach kolejowych. Akcja została przeprowadzona całodobowo na niestrzeżonych i strzeżonych przejazdach kolejowych terenu powiatu olkuskiego. Prowadzący działania funkcjonariusze olkuskiej drogówki zwracali uwagę na prawidłowe zachowanie się kierowców na drodze i przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. W trakcie rozmów z uczestnikami ruchu drogowego mówili o właściwym zachowaniu w trakcie dojeżdżania do przejazdu kolejowego. Przypominali również, że zarówno na przejazdach niestrzeżonych, jak i strzeżonych przy otwartych rogatkach kolejowych kierujący ma obowiązek sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg. Nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, pomimo obecności mundurowych i znaku Stop, zatrzymywali się przed torowiskiem. Mundurowi ujawnili 51 naruszeń przepisów przeciwko bezpieczeństwu w rejonie przejazdów kolejowych. Takie niewłaściwe zachowania mogą mieć poważne konsekwencje, które mogą zakończyć się tragicznie. Należy zwrócić jednak uwagę, że spora grupa kierujących samochodami zachowywała, się tak jak mówią o tym przepisy i w sposób prawidłowy reagowali na obecność przejazdu kolejowego.

Pamiętajmy:
• Na przejazdach kolejowych powinniśmy szczególnie uważać, bo w przypadku zderzenia samochodu z pociągiem, auto nie ma żadnych szans, a wypadki takie należą do najtragiczniejszych.
• Na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma ZAWSZE pierwszeństwo.
• Zbliżając się do przejazdu kolejowego powinniśmy zwracać uwagę na to, co dzieje się na drodze. Gdy dojeżdżamy do przejazdu, zatrzymajmy się przed rogatkami. Wjechać możemy tylko wtedy, gdy możliwe jest jego bezpieczne opuszczenie.
• Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy opuszczane są rogatki, a na sygnalizatorze jest czerwone światło. Wjazd na przejazd po przejechaniu pociągu jest możliwy wtedy, gdy rogatki całkowicie zostaną podniesione oraz zgaśnie czerwone światło na sygnalizatorze.

Olkusz. Policjanci z wizytą u podopiecznych ŚDS
Policjanci z olkuskiej komendy angażują się w projekty profilaktyczne skierowane do seniorów i niepełnosprawnych. Dziś dzielnicowy i policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną odwiedzili podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu.

Na spotkaniu poruszano tematy związane z bezpieczeństwem i poprawnymi zachowaniami. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócił na bezpieczeństwo pieszych na drodze oraz zagrożenia związane z oszustwami na wnuczka, pracownika opieki społecznej, urzędu skarbowego i na policjanta. Uczestnicy spotkania usłyszeli, jak zachowywać się w życiu codziennym, aby nie paść ofiarą przestępstwa a pomocna była w tym przygotowana przez mundurowych prezentacja multimedialna i filmy. Policjantka profilaktyki sierż. szt. Marika Guzik-Gajda omówiła sposoby bezpiecznego zachowania się w sklepach, na drogach, a także w domu rodzinnym i w placówce, podając konkretne sytuacje i przykłady. Ważne dla podopiecznych Środowiskowego Domu było to, że mogli poznać dzielnicowego mł.asp. Roberta Zajegę i dowiedzieć się, jaką rolę i zadania ma taki policjant. Dzielnicowy rozmawiał o ich problemach, dostrzeganych zagrożeniach i udzielał rad w zakresie swoich kompetencji. Przedstawił także możliwe formy bezpośredniego kontaktu z nim w razie potrzeby. Policjanci zachęcali do korzystania z aplikacji Moja Komenda, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz poinformowano ich o szczegółach korzystania z tego wirtualnego narzędzia. Na koniec słuchacze spotkania zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, które chronić ich będą w terenie, sprawiając, że będą oni widoczni dla pojazdów ze znacznej odległości.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
6 lat temu

..oficer dyżurny otrzymał informację .. Dawniej czymś takim zajmowały się szmaty z ormo czy sb, dzisiaj pewnie zadzwoniła sąsiadka co się w tvn nasłuchała o społeczeństwie obywatelskim 🙂

lolo
lolo
6 lat temu

Ustrój się zmienił, a ORMO nadal czuwa

autochton
autochton
6 lat temu

[quote name=”…”][quote name=”mk123″]Nie wiedziałem że wypicie w domu jest przestępstwem /imieniny urodziny / do tej listy należy dopisać nie zmówienie paciorka przed snem ot prawo i sprawiedliwość dla plepsu .[/quote]
To nie PiS to prawo sporządzał. Patologia policyjna i prokuratorska istnieje od dłuższego czasu. Teraz ta patologia krzyczy na zgromadzeniach „KONSTYTUCJA !!!” a siebie nazywa kastą nadzwyczajną.
Proces wykorzeniania patologii nie trwa z dnia na dzień. Oczywiście trzeba pilnować, żeby w miejsca po starej patologii nie zagnieździła się nowa. Natura ludzka jest przewstrętna dlatego przedewszystkim transparentność i prostota prawa musi być pilnowana przez społeczeństwo, które też nie jest wolne od zepsucia, ale prawda zawsze obroni się sama, szkoda tylko że te procesy trwają zbyt długo.[/quote]
Teraz, to patologia bierze „pińcetplus na gorzałe”, a im więcej tych „uprawnionych dzieci”, tym więcej gorzały mogą kupić !! Nie zapominajcie też o byłych prezydentach, Lechu i Olku, którzy za kołnierz nie wylewali, chociaż „pińcet plus” nie brali ! Za Lecha kancelaria prezydenta kupowała „hektolitry” alkoholu, a nikt im w spożyciu nie dorównał !!

swal
swal
6 lat temu

Jakby wpadli do Kany Galilejskiej to by się dopiero mandaciki posypały. Jezusa by na pewno zakuli w kajdanki zwłaszcza za to wino bez akcyzy.

...
...
6 lat temu

[quote name=”mk123″]Nie wiedziałem że wypicie w domu jest przestępstwem /imieniny urodziny / do tej listy należy dopisać nie zmówienie paciorka przed snem ot prawo i sprawiedliwość dla plepsu .[/quote]
To nie PiS to prawo sporządzał. Patologia policyjna i prokuratorska istnieje od dłuższego czasu. Teraz ta patologia krzyczy na zgromadzeniach „KONSTYTUCJA !!!” a siebie nazywa kastą nadzwyczajną.
Proces wykorzeniania patologii nie trwa z dnia na dzień. Oczywiście trzeba pilnować, żeby w miejsca po starej patologii nie zagnieździła się nowa. Natura ludzka jest przewstrętna dlatego przedewszystkim transparentność i prostota prawa musi być pilnowana przez społeczeństwo, które też nie jest wolne od zepsucia, ale prawda zawsze obroni się sama, szkoda tylko że te procesy trwają zbyt długo.

mk123
mk123
6 lat temu

Nie wiedziałem że wypicie w domu jest przestępstwem /imieniny urodziny / do tej listy należy dopisać nie zmówienie paciorka przed snem ot prawo i sprawiedliwość dla plepsu .

P X T
P X T
6 lat temu

[quote name=”ktokolwiek wie”]GDZIE NA oś.PAKUSCE JEST XERO ?[/quote]
Na komendzie 🙂
Jest też alkomat publiczny, tylko do badania idź pieszo, bo przy okazji możesz zasilić statystyki promilowe.
To taka pułapka.

ktokolwiek wie
ktokolwiek wie
6 lat temu

GDZIE NA oś.PAKUSCE JEST XERO ?

...
...
6 lat temu

Pewnie po ciężkim dniu golnęła sobie lampkę wina a tu nagle ogniwo interwencyjno patrolowe czy też patrolowo interwencyjne się pojawiło jak spod ziemi. A jeszcze jak karmiąca była to będzie zależała jej kara od tego czy dziecko było przed, czy po kolacji.
[quote name=”pavv”]Tylko promil? W Anglii mając 0,8 promila można autem jeździć![/quote]
Jest również istotne czy ten promil to we krwi? Czy w wydychanym powietrzu?
Osobiście mam np. po lampce 100ml wina wytrawnego ok 2 do 3,5 promila w wydychanym powietrzu i równocześnie we krwi po kwadransie 0,02 promila jeśli spożyte po obiedzie albo 0,23 promila jeśli na czczo.

C2H5OH
C2H5OH
6 lat temu

A na Słowacji jest 0,00 promila
Piłeś-nie jedź

pavv
pavv
6 lat temu

Tylko promil? W Anglii mając 0,8 promila można autem jeździć!