Podsumowanie zdarzeń na olkuskich drogach w roku 2018

paragraf blachaWstępny bilans zdarzeń i wypadków drogowych w powiecie olkuskim pokazuje, że w roku 2018 odnotowano 83 wypadki, w których 8 osób poniosło śmierć, a 113 osób zostało rannych. W porównaniu do roku 2017 takich zdarzeń drogowych było mniej o 32, 1 wypadek śmiertelny i o 44 osoby ranne. W roku ubiegłym odnotowano 888 kolizji drogowych, to o 56 mniej niż w roku 2017.

Rok 2018 był bezpieczniejszy od poprzedniego, mimo to nie udało się uniknąć tragedii. Mnogość zdarzeń drogowych i ich zróżnicowany charakter był skutkiem złożonych przyczyn wypadków. Przypomnijmy o najpoważniejszych wypadkach i ich przyczynach.

 

13 lipca 2018 roku na drodze krajowej nr 94 w Bolesławiu karetka pogotowia zderzyła się z samochodem osobowym. Kierowca karetki jechał na sygnałach i wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Auto zderzyło się z citroenem berlingo. W wyniku wypadku śmierć poniósł kierowca citroena.

08.09.2018 roku na drodze wojewódzkiej nr 783 pomiędzy Pazurkiem a Chrząstowicami 30-letni kierowca osobówki zderzył się z busem. Mężczyzna chciał uniknąć zderzenia z sarną, zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w busa.
9 września 2018 roku w Wierzchowisku, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 783 z drogą powiatową 1144K zderzyły się dwa samochody osobowe: renault talia i volvo. Kierowca renault nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w volvo. W wypadku zginęła pasażerka renault, kobieta zmarła w szpitalu.

Tragedią zakończył się wypadek z udziałem motocyklisty. 21 września 2018 roku w Olkuszu na obwodnicy samochód osobowy zderzył się z motocyklistą. Pomimo natychmiastowej reanimacji, 28-letniego motocyklisty nie udało się uratować.

29 września 2018 roku Bukownie na skrzyżowaniu ulicy Borowskiej z ulicą Mostową zderzyły się dwa samochody osobowe marki Daewoo Matiz i Fiat Punto. Jak ustalili policjanci, kierujący daewoo 91-letni bukowianin, skręcając z ulicy Puza w ulicę Mostową, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z fiatem. W wypadku zginął 91-letntni kierowca matiza.

16 października 2018 roku na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krze doszło do wypadku z działem pieszego. Jak wstępnie ustalili policjanci, na prostym odcinku drogi pod jadący pojazd marki Iveco wtargnął pieszy. W miejscu zdarzenia droga nie była oświetlona, a mężczyzna poruszał się po zmroku, poza obszarem zabudowanym, najprawdopodobniej bez żadnych elementów odblaskowych. 31-latek zmarł w szpitalu.

3 listopada 2018 roku w Gorenicach, na drodze powiatowej zginął 62-letni kierowca samochodu osobowego marki VW Passat. Mężczyzna jechał od Olkusza w kierunku Gorenic. Na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

20 listopada 2018 roku w Jaroszowcu samochód potrąciła 22-latka, który wtargnął na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający pojazd. W wyniku wypadku śmierć poniósł pieszy.

Z analizy wypadków drogowych spowodowanych w 2018 roku, przez kierujących wynika, że do najczęstszych przyczyn tych zdarzeń zaliczają się m.in. :

- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym kierującym;

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych;

- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu;

- niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami,

- nietrzeźwi kierowcy.

 

Do najgroźniejszych w skutkach błędów popełnionych przez pieszych należą:

- nieostrożne wejście na jezdnię, bezpośrednio przed jadącym pojazdem;

- wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;

- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym;

- brak odblasków w terenie niezabudowanym,

 

Rozpoczynamy nowy – 2019 rok. Przed nami wzmożona aktywność użytkowników dróg związana z wyjazdami na ferie zimowe, a prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie przewidują istotnej poprawy warunków podróżowania. Zachęcamy do wyciągania wniosków na podstawie powyższych przyczyn wypadków i do eliminowania ich w naszym zachowaniu na drodze. Pamiętajmy, że jako uczestnicy ruchu drogowego, powinniśmy stale mieć na uwadze bezpieczeństwo.

KPP Olkusz


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.