Kronika policyjna 28 lutego

kronika policyjnaGołaczewy. Samochód potrącił pieszego
47-letni pieszy został potrącony przez samochód. Jak wstępnie ustalono, mężczyzna był ubrany w ciemną odzież i nie miał żadnych elementów odblaskowych, a poruszał się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę tj. 23 lutego po godzinie 18.40 na drodze wojewódzkiej nr 783 w Gołaczewach. Jak wstępnie ustalili policjanci, pieszy poruszał się w kierunku Olkusza. 47-latek prawdopodobnie chciał przejść przez jezdnię i wszedł wprost pod nadjeżdżający pojazd, wówczas wtedy doszło do potrącenia. Poważnie ranny mężczyzna trafił do szpitala w Olkuszu. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że pieszy był nietrzeźwy miał około 1,4 promila alkoholu. Policjanci apelują o ostrożność na drodze i przypominają o obowiązku korzystania przez pieszych z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Widoczność na drodze ma szczególne znaczenie. Wcześnie zapadający zmrok powoduje, że osoba poruszająca się po drodze bez jakichkolwiek elementów odblaskowych nie jest widoczna, a kierujący pojazdem zauważy ją w ostatniej chwili.

Zagrożenia dla pieszych:
- Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego.
- Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu.
- W nocy lub przy złej pogodzie kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości około 20-30 metrów, gdy ma elementy odblaskowe z odległości około 120 – 150 metrów.

Najważniejsze porady dla pieszych zawarte w przepisach:
Pieszy to:
- osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonuje na tej drodze tzw. robót lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami.

Pieszy to również osoba:
- prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki,
- osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim
- dziecko w wieku do lat 10 kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Gdy brak jest pobocza, pieszy może korzystać z jezdni – poruszając się lewą jej stroną. Gdy pieszy porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi posiadać element odblaskowy, chyba że idzie chodnikiem lub drogą dla pieszych. Pieszy, który porusza się w strefie zamieszkania, ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przechodzenie przez jezdnię:
Przechodzenie przez jezdnię, jest możliwe w miejscach do tego wyznaczonych. Pieszy przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że tylko pieszy, który znajduje się na przejściu dla pieszych, ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przechodząc przez przejście dla pieszych na drodze dwujezdniowej rozdzielone wysepką musi je traktować jako dwa odrębne przejścia.
Gdy na drodze brak jest przejść dla pieszych, możliwe jest przekroczenie jezdni poza tym przejściem gdy odległość od niego przekracza 100 metrów. Pieszy może przechodzić również na skrzyżowaniu, jeżeli znajduje się ono w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. W takich przypadkach nie wolno przebiegać przez jezdnię, należy iść jak najkrótszą drogą, nie zatrzymując się i nie zwalniając kroku. Przy przechodzeniu poza przejściem pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom.

Pieszemu zabrania się:
wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych;
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.

Ponadto zabrania się:
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Pamiętajmy o tych ważnych zasadach bezpieczeństwa!

Pustynia Błędowska. Znaleziono pocisk artyleryjski
24 lutego na terenie Pustyni Błędowskiej znaleziono pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. O znalezisku powiadomiono Brygadę Powietrzno-Desantową z Krakowa. Niewybuch zabezpieczono do czasu przyjazdu grupy saperów.

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru olkuska Policja zwraca uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk. Kiedy odnajdziemy pocisk, to pod żadnym pozorem nie zmieniamy jego położenia, nie dotykamy ani rozbrajamy go. Takie miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych a zwłaszcza dzieci. W sytuacji kiedy ujawnimy podejrzany przedmiot, jak najszybciej należy powiadomić o tym fakcie Policję, dzwoniąc na numer 112.

Zabagnie. Wypadek samochodu z rowerzystą
Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 794 w Zabagniu. Kierowca renault master potrącił 73-letniego rowerzystę. Ranny mężczyzna trafił do szpitala w Olkuszu. Do zdarzenia doszło 27 lutego tuż przed godziną 7 rano w Zabagniu. Jak wstępnie ustalili policjanci, rowerzysta jechał drogą wojewódzką nr 794 w stronę Wolbromia. W tym samym kierunku jechał kierowca renault. Mężczyzna prawdopodobnie został oślepiony przez słońce i nie zauważył rowerzysty, wówczas wtedy doszło do potrącenia. Ranny 73-latek został przewieziony do szpitala w Olkuszu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.