Kronika policyjna 13 czerwca

kronika policyjnaPowiat. Kradzieże i włamania
Pod koniec ubiegłego tygodnia na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży. W Hutkach złodziej włamał się do pomieszczenia gospodarczego i ukradł sprzęt wędkarski. W Olkuszu na ulicy Skalskiej skradziono rower górski, który właściciel pozostawił przed blokiem. W niedzielę z samochodu skradziono portfel z pieniędzmi.

Policjanci apelują o zabezpieczenie swojego mienia i niepozostawianie go w miejscach łatwo dostępnych. W wielu przypadkach, niestety sami ułatwiamy zadanie złodziejom.

Olkusz. Kierowca renault nie zatrzymał się do kontroli drogowej
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu interweniowali wobec 28-letniego mężczyzny, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, kilkakrotnie ignorując sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu. Za popełnione przestępstwo - niezatrzymania się do kontroli grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

W czwartek około godz. 7:00, policjanci ruchu drogowego pełnili służbę na terenie miasta gminy Olkusz, Bukowno i Klucze. W Bukownie na ulicy Sławkowskiej policjanci postanowili skontrolować kierowcę samochodu osobowego marki Renault Escape, który jechał po przeciwnym pasie ruchu. Mundurowi zawrócili radiowozem i ruszyli za kierowcą renault, wydając mu polecenie do zatrzymania się, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe. Pomimo tego mężczyzna zlekceważył ich polecenie, przyśpieszył i pojechał dalej w kierunku miejscowości Podlipie. Policjanci ruszyli za nim w pościg, dalej używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Podczas ucieczki kierowca stwarzał zagrożenie, popełniając szereg wykroczeń w ruchu drogowym. Nie zatrzymywał się na skrzyżowaniach, na których nie miał pierwszeństwa przejazdu. W miejscowości Przymiarki zjechał do pobliskiego lasu. Tam porzucił swój pojazd i wraz z pasażerem dalszą ucieczkę kontynuował pieszo. Policjanci zatrzymali pasażera i ustalili kierowcę pojazdu. Był nim 28-letni mieszkaniec Bukowna. Kierowca renault szybko przemyślał swoje zachowanie i wrócił na miejsce. Co było powodem jego ucieczki? Jak tłumaczył policjantom, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem, a samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych. 28-latek odpowie za swoje zachowanie przed sądem. Policjanci przypominają, że niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powiat. Uwaga upały - nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie
Termometry na zewnątrz pokazują ponad 30 stopni celcjusza. Meteorolodzy informują, że fala upałów wkrótce nadejdzie do Polski. Apelujemy, aby w żadnym przypadku nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Takie zachowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragedią.

Upał na zewnątrz powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Nie bądźmy obojętni na takie sytuacje!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie np. psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Zwracamy się również z prośbą do osób postronnych, aby chcąc zapobiec tragicznym konsekwencjom bezmyślności reagowały na tego rodzaju przypadki powiadamiając odpowiednie służby.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.