Wolontariusze to najbogatsi ludzie [ZDJĘCIA]

3Targi Wolontariatu na stałe wpisały się w kalendarz olkuskich imprez. Co roku podczas imprezy nagradzani są najlepsi wolontariusze z terenu powiatu olkuskiego. Wydarzeniu patronował „Przegląd Olkuski”.

Uczestników powitali gospodarze: prezes Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” Maria Jędrysik oraz Tomasz Lis, dyrektor ZS nr 3 w Olkuszu. Na sali widowiskowej MOK-u nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu czy organizacji pozarządowych z naszego terenu, ale najważniejsi tego dnia byli wolontariusze. - Bogatym jest ten, kto posiada wiele; bogatszym ten, kto mało potrzebuje; najbogatszym, kto mało posiada, a dużo daje. Bardzo się cieszę, że mogę dziś spędzić czas z najbogatszymi mieszkańcami ziemi olkuskiej – tak głównych bohaterów imprezy określił dyrektor Tomasz Lis.

4

Wybór nagrodzonych osób, jak podkreślała Maria Jędrysik, nie był łatwy. W kategorii najlepszy wolontariusz w mojej organizacji nagrodzono Olhę Kamionkę ze Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO. Z pochodzenia Ukrainka, od trzech lat mieszka w Olkuszu, gdzie aktywnie działa przy zarządzie osiedla Centrum. Niedawno reaktywowała Klub „Krecik” na osiedlu Młodych, w którym prowadzi m. in. zajęcia z języka rosyjskiego czy Koło Kresowe. Dzięki jej zaangażowaniu pomoc otrzymały dzieci z Donbasu oraz Parafia w Romnych. 

Najlepszym wolontariuszem – uczniem został Dominik Dela z Technikum Budowlanego w Zespole Szkół nr 4 w Olkuszu. Współpracował ze Stowarzyszeniem „Res Sacra Miser", Caritasem, Domem Pomocy Społecznej w Olkuszu oraz Ośrodkiem Terapii Zajęciowej w Wolbromiu. Uczestniczył w realizacji projektu "Młodzież w działaniu - olkuska szkoła liderów", w ramach którego współorganizował inicjatywę "Teatr to jest to", skierowaną do pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej.

2

Piotr Grzanka z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu to najlepszy wolontariusz – pedagog. Opiekuje się szkolnym Klubem Wolontariackim, współpracuje z miejscowym Domem Pomocy Społecznej i Zespołem Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Wraz z uczniami ZS nr 1 w Olkuszu podejmuje liczne działania propagujące ideę wolontariatu. Bierze udział w ąwiątecznych zbiórkach żywnosci oraz w "Szlachetnej Paczce". 

O pracy młodych wolontariuszy można by wiele opowiadać. Jednak nie byłoby szkolnych klubów, gdyby nie ich koordynatorzy. To właśnie do nich specjalne podziękowania skierowała Janina Lenarczyk, koordynatorka olkuskiego Centrum Wolontariatu. Pamiątkowe dyplomy odebrali: Beata Szymczyk - Bąchór (I LO), Agata Skibińska i Aleksandra Szymanek (II LO), Natalia Dziża - Urbaniak i Agata Spyra (IV LO), Piotr Grzanka i Sylwia Zawada (ZS nr 1), Wiesława Syguła i Urszula Jurczyk (ZS nr 3), Bożena Noga (ZS nr 4) oraz Joanna Kulczyk (ZS Wolbrom).

1

Targi uświetniły artystyczne występy. Publiczność gorąco oklaskiwała uczniów ZS nr 3, młode tancerki z Teatru Tańca „Actus Animi” pod kierownictwem Katarzyny Gałązki – Biedul, wokalistki ze Studia „Efendi Clue” przygotowane prze Paulinę Lis – Hebdę, Anetę Dobrą i Agnieszkę Rosę oraz Fausta – Pawła Mocnego.
Na zakończenie uroczystości organizatorzy zaprosili wszystkich na tort. Przez cały czas trwania Targów dla zainteresowanych dostępne były stoiska promocyjne organizacji pozarządowych z powiatu olkuskiego: Stowarzyszenia Białej Przemszy, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Zedermanie, Kawiarenki pod Parasolem, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Stowarzyszenia na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich”.

Targi zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Dobroczynne "Res Sacra Miser" w Olkuszu oraz ZS nr 3 w Olkuszu. W tym roku w organizację włączyła się także grupa seniorów - liderów uczestniczących w projekcie pn. "Edukacja i aktywność olkuskich seniorów" realizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie i MOK Olkusz w ramach Rządowego Programu na Rzecz Akwywności Społecznej Osób Starszych 2014-2020.

Organizatorzy kierują szczególne podziękowania do sponsorów tegorocznych Targów: Tsuruko Haga i Kazuhiko Kato (TRI Poland Sp z o. o.), Zygmunta Soleckiego (Malbox), Alfreda Szylki (PWiK Sp. z o. o. w Olkuszu), Jerzego Kordaszewskiego (KayaTrans) oraz Marcina Stawinogi.

IX Targi Wolontariatu - 30.11.2016_33 IX Targi Wolontariatu - 30.11.2016_21 IX Targi Wolontariatu - 30.11.2016_5

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!