Siódma lekcja historii w terenie

gra klucze1

Lekcje historii w terenie stają się coraz bardziej popularne. Młodzież wraz z nauczycielami korzysta z zaproszeń i bierze udział w Grach Miejskich, gdzie zdobywanie wiedzy łączy się z dobrą zabawą. Tym razem Klub Historyczny im. Armii Krajowej zaproponował zespołom szkolnym akcję pod nazwą „O wolność i Niezawisłość”. Miejscem rozgrywki po raz pierwszy w historii była gmina Klucze.

Do rywalizacji przystąpiło 18 drużyn, reprezentujących zarówno gimnazja, jak i szkoły średnie. Prawie dwieście osób wyruszyło z Chechła kierując się w stronę Klucz. Zadaniem każdej z ekip, która otrzymała swoje pseudonimy, było odnalezienie punktów kontrolnych rozlokowanych w różnych miejscach, oddających klimat czasów powojennych i działalność służb radzieckich.

W rolę postaci historycznych spotykanych do drodze przez uczestników gry wcielała się zarówno młodzież IV LO w Olkuszu, jak również pozostali członkowie Klubu Historycznego. Aktorzy ucharakteryzowani zostali na żołnierzy Armii Krajowej, Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

- Jak zwykle przy okazji takich historycznych lekcji chodziło nam o jak najlepsze odtworzenie realiów lat powojennych, kiedy to po wkroczeniu Armii Czerwonej w Polsce powstawał komunistyczny rząd, który społeczeństwu na siłę starał się narzucić nowy ustrój – mówi Michał Masłowski, prezes KH im. AK w Olkuszu.

Udało się. Zarówno postacie, jak i miejsca pozwalały graczom przenieść się w czasie i ukazały namiastkę działalności bezwzględnej armii radzieckiej. - Każda drużyna przybrała pseudonim żołnierza Armii Krajowej lub innych formacji z lat okupacji i drugiej konspiracji niepodległościowej. Podczas gry mogliście poznać fragmenty losów Witolda Orczyka, Piotra Przemyskiego, Piotra Toboły, Gerarda Woźnicy, Józefa Lipy, Jana Kota i wielu innych. Uczestnicy po dotarciu do w miarę bezpiecznej kryjówki, wpadali w pułapkę zastawioną przez komunistów, co skutkowało sfingowanym procesem Wojskowego Sądu Rejonowego – dodaje Michał Masłowski.

gra klucze3

Drużyny w każdym z oznaczonych miejsc zbierały punkty. Na zakończenie rywalizacji i po dotarciu do mety rozpoczęło się wielkie liczenie. Wygrała drużyna I LO w Olkuszu patrol „Hardy”, która wyprzedziła dwie formacje z IV LO - „Łobuza” i „Haberko”. Najlepsza miejscowa drużyna reprezentująca Gimnazjum w Kluczach – patrol „Kukułka” zajęła 10. miejsce. Wszystkie ekipy po pokonaniu blisko 12 kilometrów dotarły do celu.

Nagrodami oprócz pucharów były także upominki rzeczowe ufundowane nie tylko przez instytucje, ale także prywatnych sponsorów, w tym wicemarszałka sejmu Ryszarda Terleckiego czy posłankę Agnieszkę Ścigaj. Ponadto honorowy patronat nad VII Grą Miejską objęli Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Wójcik – Radny Sejmiku Wojewódzkiego. Organizatorami akcji byli: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Gmina Klucze oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Kolejna terenowa lekcja historii już niebawem!

gra klucze2

Fot. Klub Histroryczny im. AK w Olkuszu

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!