75. rocznica zagłady olkuskich Żydów [ZDJĘCIA, FILM]

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Marsz Pamięci, Apel Pomordowanych, sesja naukowa oraz koncert, wystawy i warsztaty - w ten sposób władze Olkusza postanowiły upamiętnić 75. rocznicę zagłady olkuskich Żydów.

W 1939 roku nasze miasto liczyło niespełna 12 tys. mieszkańców, z czego ponad jedną czwartą stanowili Żydzi. Po klęsce kampanii wrześniowej Olkusz znalazł się pod niemiecką okupacją. Nowe władze postanowiły utworzyć getto w północnej części miasta. Z terenów tych najpierw wysiedlono Polaków, a następnie zakwaterowano tam Żydów. W dniu 9 czerwca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta. Jego mieszkańcy zostali w przeważającej większości wysłani do komór gazowych w obozie znajdującym się w Auschwitz-Birkenau. Największy transport wyruszył z olkuskiego dworca 13 czerwca 1942 r.

75 rocznica zagłady żydów 3

- W trakcie okupacji Niemcy zamordowali około pięć tysięcy osób związanych z naszym miastem. Ogromną część z nich stanowili Żydzi. Ich tragiczne losy przez wiele lat były zapomniane. Cieszę się, że teraz udaje nam się przywrócić pamięć o nich – wyjaśniał w trakcie swojego wystąpienia Ireneusz Cieślik, jeden z inicjatorów corocznego Marszu Pamięci i członek Społecznego Komitetu Organizacyjnego tegorocznych obchodów zagłady olkuskich Żydów.

Ostatnie noce przed wyjazdem do obozu zagłady olkuscy Żydzi spędzili w piwnicy budynku społecznej ubezpieczalni, w którym dziś mieści się Starostwo Powiatowe. Dlatego też tutaj zawisła tablica upamiętniająca tamte tragiczne wydarzenia. Jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce 13 czerwca 2017 r. o godzinie 10:00.

75 rocznica zagłady żydów 4

- Pamiątkowa tablica, którą dzisiaj odsłaniamy, powstała dzięki prywatnym składkom oraz dofinansowaniu z olkuskiego magistratu. Cieszę się, że wspólnymi siłami udało nam się uczcić te bolesne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – podkreślał w trakcie swojego przemówienia Dariusz Rzepka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu.

Odsłonięcie tablicy stanowiło główny, ale nie jedyny punkt obchodów 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów. Aby godnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia, tegoroczne obchody trwały aż trzy dni. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 11 czerwca o godz. 18.00 otwarciem na płycie rynku plenerowej wystawy „Olkuscy Żydzi”. Następnie miał miejsce koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Magdy Brudzińskiej i jej Klezmer Trio.

75 rocznica zagłady żydów 5

- Likwidacja olkuskiego getta niewątpliwie była jedną z najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta. Dlatego też, wspólnie z wieloma partnerami, przygotowaliśmy szereg wydarzeń, którymi chcemy godnie uczcić pamięć pomordowanych – mówił do zgromadzonej publiczności burmistrz Roman Piaśnik.

W poniedziałek 12 czerwca w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej odbyły się warsztaty dla szkół pt. „Żydzi wśród nas”. Punkt Informacji Turystycznej zorganizował wycieczkę „Śladami olkuskich Żydów”. O godz. 19:00 odbył się zaś Apel Pomordowanych. Na olkuskim rynku odczytane zostały nazwiska wszystkich znanych żydowskich mieszkańców naszego powiatu zamordowanych w czasie II wojny światowej.

75 rocznica zagłady żydów 2

13 czerwca, oprócz uroczystego odsłonięcia tablicy, w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 odbyła się sesja naukowa poświęcona historii polskich Żydów. O godzinie 18.00 zaś spod budynku Starostwa na ul. Mickiewicza wyruszył doroczny Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przeszli śladami ostatniej drogi olkuskich Żydów na dworzec kolejowy, skąd w 1942 r. wyruszył transport do obozu zagłady.

Obchodom towarzyszyła ekspozycja czasowa olkuskich judaików w Muzeum Regionalnym PTTK, która potrwa od 12 czerwca do 12 lipca 2017.

Organizatorem 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami: Starosta Powiatu Olkuskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Społeczny Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzą: Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan, prof. dr hab. Michał Ostrowski i dr hab. Dariusz Rozmus, PTTK Oddział Olkusz, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olkuszu, I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu. Patronat naukowy nad uroczystościami objął Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a patronat honorowy Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i portal Olkuscy Żydzi – Ludzie, imiona i pamięć (olkuscyzydzi.pl).

75 rocznica zagłady Olkuskich Żydów - 11-13.06.2017_66 75 rocznica zagłady Olkuskich Żydów - 11-13.06.2017_46 75 rocznica zagłady Olkuskich Żydów - 11-13.06.2017_17

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!