Kenijczycy znowu poza zasięgiem [ZDJĘCIA 360°]

bieg 2017 1

Wzorem ubiegłego roku, bukowieński Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego zdominowali Kenijczycy, którzy w komplecie zajęli podium. Najlepszy z Polaków był Damian Połeć – 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce, która najszybciej dotarła do mety po pokonaniu 10 kilometrów znalazło się aż siedmiu obcokrajowców.

Tegoroczny bieg był wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze była to jego jubileuszowa, piętnasta edycja. Po drugie na starcie zameldowało się aż 463 zawodników i po trzecie, z racji remontu ul. 1. maja trasa została niemal w całości zmieniona.

GGPKG_PLUGIN_ERROR_HTML5_REQUIRED

Kiedy w puli nagród pojawiają się pieniądze, można liczyć na obecność zagranicznych zawodników, głównie tych z Afryki, którzy na co dzień żyją w Polsce z biegania, biorąc udział w podobnych imprezach w całym kraju. W niedzielę jednym z głównych faworytów do tytułu był Kibet Abel Rop – zwycięzca biegu z ubiegłego roku. Kenijczykowi nie udało się jednak obronić złota, bowiem na finiszu o 3 sekundy przegrał ze swoim rodakiem Mutwantei Josephem Mumo, który pełny dystans pokonał w czasie 00:32:08. Niewiele zabrakło aby Rop stracił nawet srebro, bowiem zaciekle do ostatnich metrów o drugą pozycję walczył trzeci z Kenijczyków Kiprono Silas Too, który ostatecznie musiał zadowolić się brązowym medalem. Najlepszy z Polaków – czwarty, był Damian Połeć, który do podium stracił prawie minutę. Kolejne miejsca dla czwartego Kenijczyka z „Benedek-team”Kipruto Mosesa Kibire oraz Włocha Roberto Dimiccoliego reprezentującego „Unione Sportiva San Maurizio” i Ukraińca Artema Kazbana z „Budiluxu”. Najlepszy z biegaczy powiatu olkuskiego okazał się Adrian Wojtacha – zawodnik KS-u Olkusz. W kategorii mężczyzn na koronnym dystansie pobiegło łącznie 369 osób.

bieg 2017 3

Wśród pań zwyciężyła Paulina Golec – przedstawicielka krakowskiego AZS-u. Za nią finiszowały Aneta Suwaj (AWF Katowice) i Ukrainka Yulia Diatlova z KB Rawicz. Kobiety pobiegły w sile 74 osób.

- W tym roku wyjątkowo musieliśmy zmienić trasę biegu. Remonty dróg w centrum miasta sprawiły, że na stadionie nastąpiło jedynie symboliczne otwarcie imprezy i runda honorowa. Ściganie zaczęliśmy natomiast na ul. Długiej – zaznacza Grażyna Kowina-Świderek, wieloletnia dyrektor biegu.

Rzeczywiście, o godz. 16:50 Mirosław Gajdziszewski dał sygnał do symbolicznego startu, a zawodnicy po pokonaniu kilkuset metrów dotarli na miejsce startu głównego. W ramach regulaminu można było pobiec na dwóch dystansach – 5 km i 10 km, jednak aby być oficjalnie sklasyfikowanym i móc liczyć na indywidualne wyróżnienia należało wybrać tę bardziej ekstremalną opcję. Ekstremalną, bowiem pogoda nie rozpieszczała biegaczy. Mimo, że w trakcie wyścigu słońce zaszło za chmury, to jednak nadal było bardzo duszno, a w takich warunkach nietrudno o odwodnienie. Na szczęście obyło się bez większych interwencji ratowników medycznych, a uczestnicy biegu w komplecie dotarli na linię mety.

Tam na wszystkich czekały okolicznościowe medale oraz w wielu przypadkach gratulacje od najbliższych, którzy wiernie wspierali swoich ojców, dzieci, a nawet wnuków. Ogólnopolski Bieg Uliczny jak zwykle połączył pokolenia, a gdy jedni walczyli o pierwsze miejsca i główne nagrody, inni nieco „w cieniu” bili rekordy życiowe i cieszyli się z ukończenia imprezy z lepszym czy gorszym czasem.

bieg 2017 2

Ceremonia dekoracji najlepszych zawodników w kategorii OPEN, a także tych z podziałem na wiek, płeć i adres zamieszkania odbyła się w hali MOSiR-u zlokalizowanej tuż przy stadionie, gdzie większość uczestników się przeniosła, aby wspólnie świętować z Bukownem 55-lecie jego istnienia.

Komplet wyników XV Jubileuszowego Biegu Ulicznego w Bukownie na 10 km: TUTAJ. Na dystansie o połowę krótszym triumfowali Wojciech Lichota i Małgorzata Kulpa-Czubak. Najlepiej z mieszkańców Bukowna zaprezentował się Michał Zadora, który finiszował przed Pawłem Frąckiewiczem i Mateuszem Piątkiem. Wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Duda, przed Patrycją Kosobudzką i Aleksandrą Pytlik.

Nagroda główna - telewizor 49 cali - ufundowany przez firmę Pablo Sport  trafił w ręce Wiktorii Sidor z Olkusza. Tegoroczny bieg odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Organizatorami imprezy byli: MOSiR w Bukownie oraz UKS KUSY.

XV Bieg Uliczny wsparli: ZGH Bolesław, SCHNEIDER Electric Bukowno, DB Cargo, ARKOP , BOLTECH, PABLOSPORT, NEST - Zakład Rachunkowości i Doradztwa, Odlewnia KULEJ , HUTREM, MEBLO SYSTEM, Meble BRW Olkusz, KANITA, BIUROPLUS Będzin, KRAWCZYK Finanse, INTERMARCHE. Nieocenioną pomocą służyli także wolontariusze, strażacy i policjanci.

XV Ogólnopolski Bieg Uliczny_84 XV Ogólnopolski Bieg Uliczny_172 XV Ogólnopolski Bieg Uliczny_126

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!