Spacery czas zacząć!

spacery historyczne 2W najbliższą sobotę, 23 lutego, rusza tegoroczna edycja „Olkuskich Spacerów Historycznych”. Patronat na cyklem wędrówek sprawuje „Przegląd Olkuski”.

Spacery z historią w tle cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zaczęło się trzy lata temu od akcji „Poznaj Olkusz”, w ramach której chętni mogli wziąć udział w pięciu bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem. Rok później zorganizowano trzy spacery historyczne, wycieczki i warsztaty dla dzieci podczas ferii zimowych oraz wakacyjną akcję „Podziemne piątki”, w ramach której prawie tysiąc osób zwiedziło podziemia olkuskiego ratusza z przewodnikiem. W magistracie uznano, że warto poszerzyć tematykę zwiedzania miasta. Tak powstał cykl „Olkuskie Spacery Historyczne”.
Ubiegłoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem. -W wędrówkach, które organizujemy z naszymi partnerami licznie uczestniczą nie tylko mieszkańcy Olkusza, ale i goście z terenu powiatu, Krakowa czy Częstochowy. Staramy się dostosować tematykę spacerów do oczekiwań uczestników. Niektóre wędrówki powtarzamy, ponieważ cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Obserwujemy również wzrost zainteresowania naszą ofertą wśród rodzin z dziećmi, dlatego też w tegorocznym cyklu znalazły się spacery rodzinne. Wydaliśmy zakładkę do książek, na której jest cały harmonogram roczny. Zostaną one dostarczone do szkół i bibliotek, można je otrzymać w urzędzie i w Punkcie Informacji Turystycznej - opowiada Emilia Kotnis – Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej w olkuskim magistracie.

Tegoroczny cykl rozpocznie „Rodzinny spacer śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła”, na który zaprasza Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”. Zainteresowani spotkają się o godz. 10.00 pod kościołem.
W marcu uczestnicy spaceru poznają ciekawostki architektury Olkusza od gotyku do modernizmu, a w kwietniu – pamiątki olkuskiego górnictwa. Maj upłynie pod znakiem Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej oraz dawnych świątyń. W czerwcu uczestnicy powędrują śladami olkuskich Żydów i poznają Olkusz na starej pocztówce. Latem zaplanowano rodzinny spacer śladami herbów i gmerków olkuskich oraz wędrówkę szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp. „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii” oraz „Śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej – to propozycje na wrzesień. W październiku odbędzie się spacer po Starym Cmentarzu oraz „Światełko bohaterom” - szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim cmentarzu. Na zakończenie tegorocznej edycji zainteresowani poznają w grudniu górnicze skarby i tradycje Srebrnego Miasta.

Organizatorem akcji jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, Klub Przewodników PTTK Ilkussia, Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”.

O poszczególnych spacerach będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

spacery historyczne 2019 1


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.