Dziewiąta lekcja historii w terenie [ZDJĘCIA]

gra 1

IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, działający przy szkole Klub Historyczny im. Armii Krajowej oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie - byli organizatorami dziewiątej edycji Gry Miejskiej Śladami Historii, tym razem nawiązującej do „Młodzieżowej Konspiracji”. W niezwykłej lekcji historii w terenie udział wzięła ponad setka uczniów z całego powiatu.

Fabuła gry została oparta na losach członków siedmiu organizacji młodzieżowych, które w czasach powojennych działały na terenie Ziemi Olkuskiej. - Temat niezbyt znany. W okresie 1946-1953 na terenie powiatu funkcjonowało kilka organizacji, w tym najbardziej znana Armia Podziemna w Wolbromiu czy Młodzież Armii Krajowej w Skale. Te organizacje miały powiązania z konspiracją poakowską - ta pierwsza z ROAK, z której wywodzili się jej przywódcy, a ta druga z Radą WiN Spółdzielnia 12, działającą na terenie Ziemi Olkuskiej. Pozostałe organizacje były spontaniczną odpowiedzią na komunizowanie społeczeństwa – mówi Michał Masłowski, prezes Klubu Historycznego im. AK.

Grę rozegrano 1 marca, a więc w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W wydarzeniu udział wzięło 120 uczniów z 10 szkół. - Ogromnie się cieszę, że w tak dużym gronie mogliśmy poznać wydarzenia i ludzi, które w wielu przypadkach były tragiczne, od najprostszego relegowania ze szkoły, przez ciężkie więzienie w Jaworznie, aż po kary śmierci w przypadku przywódców Armii Podziemnej. Różne losy bohaterskich żołnierzy pokazują, że komuniści piekielnie bali się każdego, kto dążył do wolności i niezawisłości – dodaje prezes Masłowski.

gra 3

IX edycja Gry Miejskiej Śladami Historii swoim scenariuszem obejmowała dziesięć punktów zadaniowych, na których uczestnicy mieli okazję poznać historię młodzieżowych organizacji oraz losy ich członków. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat propagandy komunistycznej, szyfrowania wiadomości, umiejętności kartograficznych oraz rozpoznawania i posługiwania się bronią. Każdy przystanek w trakcie gry był obstawiony przez inscenizatorów, odgrywających prawdziwe historie. Nie zabrakło przesłuchań, podchwytliwych pytań oraz prób przejęcia tajnych informacji. Młodzież szkolna na trasie gry spędziła prawie pięć godzin.  

gra 2

Wszystko udało się dopiąć niemal na ostatni guzik, a gra spełniła swoje główne zadanie. Jak zawsze, nowoczesna lekcja historii, poprzez symboliczną podróż w czasie dała możliwość poznania dziejów Olkusza lat 40. i 50. XX wieku. - W odróżnieniu od tradycyjnych metod nauczania, tu potrzebna jest ingerencja ze strony odbiorców. Muszą oni zacząć myśleć tak, jak ich rówieśnicy sprzed 70 lat, by bez uszczerbku punktowego przejść przez dany punkt zadaniowy. Niezbędna do tego jest wiedza historyczna, która podczas trwania gry zostaje zweryfikowana – zaznacza Oskar Broda, jeden z koordynatorów przedsięwzięcia.

Tym razem największą wiedzą oraz sprytem wykazała się drużyna z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, w grze występująca pod pseudonimem „Sewer”. Podium uzupełniły zespoły z IV LO - „Grab” oraz „Jawor”. Przydomki większości z ekip nie były przypadkowe. Nawiązywały do postaci historycznych związanych z tematem gry. W wydarzeniu udział wzięły nie tylko olkuskie szkoły. Swoje drużyny wystawiły również placówki oświatowe z Żurady, Witeradowa, Sieniczna, Bukowna i Jerzmanowic.

Organizatorami gry był Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, IV LO w Olkuszu oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu. Patronat nad wydarzeniem objęli natomiast starosta Paweł Piasny, burmistrz Roman Piaśnik oraz rady sejmiku wojewódzkiego Andrzej Wójcik.

gra 4

Pełna klasyfikacja IX Gry Miejskiej:
1. Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu ps. "Sewer" - 49 pkt.
2. IV LO w Olkuszu "Grab" – 45,5 pkt.
3. IV LO w Olkuszu "Jawor" – 39,5 pkt.
4. SP w Żuradzie "Guma" – 36,5 pkt.
5. SP 10 w Olkuszu "Halny" – 36 pkt.
6. PSP w Witeradowie "Kowalskie" – 34,5 pkt.
7. SP w Sienicznie „Akcja Burza” – 34 pkt.
8. PSP w Witeradowie „Trytytki" – 32,5 pkt.
9. SP 1 w Bukownie "Konspiracyjna Młodzież Bukowna" – 32 pkt.
10. PSP w Witeradowie "Dwójka" – 31,5 pkt.
11. SP 10 w Olkuszu – 30 pkt.
12. SP w Jerzmanowicach – 29,5 pkt.

Jubileuszowa, X Gra Miejska Śladami Historii w przyszłym roku. - Mamy już kilka pomysłów, zapewniam że będzie się działo – zaznacza Michał Masłowski, już teraz wysyłając zaproszenie na kolejną wyjątkową lekcję historii.

IX Gra Miejska Śladami Historii – 01.03.2019_34 IX Gra Miejska Śladami Historii – 01.03.2019_26 IX Gra Miejska Śladami Historii – 01.03.2019_28


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.