Tropem Wilczym po raz trzeci [ZDJĘCIA]

tropem wilczym1

154 osoby pobiegły w niedzielę w trzeciej edycji biegu „Tropem Wilczym”, jaki odbył się w Rabsztynie. W ten sposób po raz kolejny uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych, których szczególnie mocno wspomina się z początkiem marca.

Historia tego ogólnopolskiego wydarzenia nie jest specjalnie długa. Sięga 2013 roku, kiedy Tropem Wilczym pobiegło kilkudziesięciu pasjonatów sportu i historii. Wystarczyło jednak kilka lat, aby bieg rozrósł się tego stopnia, że w różnych zakątkach kraju na leśne ścieżki wybiegają tysiące zawodników.

Od trzech lat biegowa tradycja łącząca się z wydarzeniami historycznymi kontynuowana jest w Rabsztynie. Organizatorzy w pierwszy weekend marca zapraszają do wspólnej zabawy na trasie prowadzącej przez malownicze tereny Nadleśnictwa Olkusz.

Bieg Tropem Wilczym to od początku swojego istnienia doskonała reklama rodzinnego biegania, bowiem na trasie można spotkać kilku i kilkudziesięciolatków. Najmłodsi wystartowali w Biegu Małego Konspiratora, a tuż przed początkiem głównych zmagań, odbył się bieg symboliczny na dystansie 1963 metrów na pamiątkę Józefa Franczaka „Lalka” - ostatniego z „Wyklętych”, który zmarł właśnie w 1963 roku. Na mecie wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

tropem wilczym 3

Niemal w samo południe w Rabsztynie rozległ się huk z pistoletu startowego. Był to znak, że na trasę wyruszyli uczestnicy tytułowej rywalizacji Tropem Wilczym. Na pokonanie dystansu nieco krótszego niż przed rokiem – niespełna 6 kilometrów, najszybsi biegacze potrzebowali dwadzieścia minut z małą nawiązką. Wśród mężczyzn triumfował Tomasz Chmura, przed Jackiem Kamionką i Kamilem Kalembką, natomiast zmagania w grupie kobiet zdominowała Anna Krupa, która na podium wyprzedziła Magdalenę Błaut i Annę Brzezińską.

O klimat wydarzenia żywo związanego z historią Żołnierzy Wyklętych jak zwykle zadbała niezawodna młodzież z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu, która w Rabsztynie pojawiła się w strojach i ekwipunkiem symbolizujących „Niezłomnych”. Nawiązań do historii i postaci ją tworzących było więcej, bowiem każdy z uczestników biegu w ramach pakietu startowego otrzymał koszulkę z podobizną jednego z żołnierzy walczących z okupantem. Do tego doszły publikacje, ulotki oraz gadżety przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz współorganizatorów ogólnopolskiej akcji.

tropem willczym2

- Dziękujemy wszystkim za udział w biegu i tym samym symboliczne uczczenie pamięcią ludzi i wydarzeń z powojennej Polski, kiedy to Żołnierze Wyklęci walczyli o wolność kraju, często oddając za Ojczyznę życie. W ten sposób świetnie łączymy przyjemność z biegania, z pożytkiem jakim bez wątpienia jest pamięć o naszych bohaterskich przodkach – mówi Michał Masłowski, prezes Klubu Historycznego AK.

Organizatorzy: olkuszbiega, IPN oddział Kraków, IV LO im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu. Wsparcia udzieliły OSP w Gorenicach, Nowy Szpital oraz Nadleśnictwo Olkusz.

Czwarta edycja Biegu Tropem Wilczym w Rabsztynie za rok. Oby jeszcze z większą frekwencją i lepszą pogodą niż w ostatnią niedzielę. Zapraszamy także do naszej obszernej fotorelacji z wydarzenia.

Bieg Tropem Wilczym w Rabsztynie – 03.03.2019_127 Bieg Tropem Wilczym w Rabsztynie – 03.03.2019_91 Bieg Tropem Wilczym w Rabsztynie – 03.03.2019_42


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.