Mężczyźni u lekarza

lekarz 1 3

"Idźże chłopie do lekarza" – pod takim hasłem odbyła się pierwsza biała sobota skierowana do mężczyzn z gminy Olkusz. W weekend na wizytę w gabinecie lekarskim przychodni OLMED przy ul. Nałkowskiej zdecydowało się 45 pacjentów.

Mężczyźni do lekarza chodzą zwykle dopiero wtedy kiedy muszą. Panowie nie pamiętają, albo nie chcą pamiętać o badaniach okresowych czy mierzeniu ciśnienia lub poziomu cholesterolu w organizmie. A przecież mężczyźni nie są niezniszczalni. Jak pokazują statystyki, miażdżyca, otyłość, nowotwory płuc i prostaty to schorzenia, z którymi najczęściej muszą zmierzyć się panowie. Części z tych dolegliwości z pewnością można by zapobiec. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

- Cieszę się, że tak wielu mężczyzn odpowiedziało na nasze zaproszenie. Była to pilotażowa akcja, dlatego nieco obawialiśmy się o frekwencję. Jak widać niepotrzebnie – mówi Wojciech Ozdoba, radny miejski z Olkusza, Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej i zarazem osoba najmocniej zaangażowana w organizację wydarzenia. - Pomysł spontaniczny, ale i potrzebny. Hasło naszej akcji „Idźże chłopie do lekarza” nie jest przypadkowe. Skierowaliśmy je także do kobiet, aby zachęciły mężczyzn do wizyty w gabinecie lekarskim – dodaje radny Ozdoba.

lekarz 1 1

Łącznie na bezpłatne badania w sobotnie przedpołudnie zdecydowało się 45 mężczyzn. Niektórzy do ośrodka zdrowia przyszli w asyście swoich kobiet. Na uczestników akcji czekało siedem różnych i co ważne bezpłatnych propozycji: spirometria, EKG z mierzeniem ciśnienia, badania poziomu cholesterolu, cukru i tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz PSA, czyli badanie pod kątem wczesnego wykrywania raka prostaty. Zgodnie z zapowiedziami, nie zabrakło również konsultacji neurologicznych. Podstawą do wzięcia udziału w badaniach było jedynie okazanie dowodu osobistego w celu weryfikacji danych osobowych.

- To pierwsze, ale wierzę, że nie ostatnie takie wydarzenie. Widać, że jednak chęci do profilaktycznych badań wśród mężczyzn są. Przy wsparciu ich kobiet, przy następnej okazji chętnych do wizyty u lekarza może być jeszcze więcej – zaznacza Wojciech Ozdoba.

Historie osób, które w sobotę spotkały się pod gabinetem lekarskim były różne, jednak w większości przypadków łączył je dziwny lęk przed diagnozą. - Jakoś nigdy nie było mi po drodze na badania. Do niedawna nie chorowałem, byłem zdrów jak ryba, ale od kilku miesięcy mam problemy ze zdrowiem. Trzeba mi było trafić do szpitala, żebym zmienił swoje nastawienie. Mądry facet po szkodzie… - przyznaje pan Marek, uczestnik akcji w OLMED-zie.

lekarz 1 2

Akcja "Idźże chłopie do lekarza" odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, a jej współorganizatorem był Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OLMED. Wydarzenie swoim rysunkiem na plakacie wsparł też znany grafik Andrzej Mleczko.

lekarz 1 6

lekarz 1 4

lekarz 1 5

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.