„Zachmurzona” Noc Teatru [ZDJĘCIA]

 P1160324
Za nami jubileuszowa, dziesiąta edycja Olkuskiej Nocy Teatru. Impreza organizowana przez grupę teatralną Glutaminian Sodu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu po raz kolejny spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W niedzielny wieczór na scenie olkuskiego MOK-u zaprezentowały się cztery grupy artystyczne.

Koniec marca kojarzy się wszystkim ze zmianą czasu na letni oraz początkiem kalendarzowej wiosny. Na koniec marca przypada także Międzynarodowy Dzień Teatru hucznie obchodzony także w Srebrnym Grodzie. Z tej okazji członkowie grupy teatralnej „Glutaminian Sodu” organizują wydarzenie teatralne, w ramach którego prezentują swój premierowy spektakl.

Oprócz gospodarzy na deskach olkuskiego MOK-u prezentują się także inne zespoły. Impreza od samego początku wzbudza ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców. Nie inaczej było w tym roku. Bilety na X Olkuską Noc Teatru rozeszły się błyskawicznie.

Tegoroczna edycja wydarzenia nosiła podtytuł "Z głową w chmurach”. Jako pierwsi przed zgromadzoną publicznością wystąpił „Glutaminian sodu” ze sztuką „Klechda” na motywach powieści Francois Rablais „Gargantua i Pantagruel”. Olkuscy artyści przygotowali spektakl bogaty w śpiew i wykonywaną na żywo muzykę, w którym ukazany został beztroski świat pełen humoru. Była to opowieść o perypetiach nieokrzesanego olbrzyma Gargantui oraz dzielnego brata Jana Łamignata.

P1160731

W drugiej części wydarzenia na scenie pojawili się artyści Teatru tańca DyeMotion, składającego się z tancerzy i akrobatów o zróżnicowanym warsztacie i stylu. Reprezentanci Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie zaprezentowali olkuskim widzom spektakl "Materia", w którym główne role odgrywają figury akrobatyczne, światło i kolory.

Teatr Tetraedr z Raciborza przedstawił z kolei spektakl "Blaszany bębenek" na podstawie słynnej powieści Güntera Grassa. Jej akcja toczy się w latach 30 ubiegłego wieku i jest to historia cierpiącego na "przewlekłą trzyletność" Oskara, niezwykle wnikliwego obserwatora świata. Bohater opowieści jest świadkiem historycznych zmian, z których wychwytuje znaki zwiastujące nieszczęście.

Jubileuszową Olkuską Noc Teatru zamknął występ „Grupy Ludzi” - krakowskiego kolektywu improwizatorów-komików, eksperymentujących z formatami scenicznymi. Zespół ten specjalizuje się w występach, bez przygotowanego wcześniej  scenariusza. Jedną z głównych ról odgrywa w nim widownia, która nadaje ton spektaklu i inspiruje jego treść. Dzięki temu każde ich przedstawienie jest niepowtarzalne, a opowiadane przez nich historie zaskakują nagłymi zwrotami akcji. Nie inaczej było i tym razem.

P1160791

Gdy opadła kurtyna wszystkie zespoły zostały nagrodzone zasłużonymi brawami. Oprócz scenicznych występów olkuskiej młodzieży, na słowa uznania zasługuje także wystrój budynku MOK-u, przygotowany przez artystów z tutejszej pracowni plastycznej. Inspiracją dla ich działań były prace belgijskiego malarza i surrealisty René Magritte'a.

X Olkuska Noc Teatru okazała się kolejnym sukcesem, który na długo zapisze się w pamięci widzów. Olkuskiej publiczności pozostaje więc czekać na kolejną odsłonę imprezy.

Olkuska Noc Teatru Olkuska Noc Teatru Olkuska Noc Teatru


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.