bazylika 7

W poniedziałek, w bazylice św. Andrzeja Apostoła zakończyły się jubileuszowe, XX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Przez trzy dni wnętrze świątyni oraz serca słuchaczy zostały napełnione wieloma, niezapomnianymi muzycznymi doznaniami.

Jak przy każdej tego typu imprezie, na wstępie nie mogło zabraknąć oficjalnych powitań i zaproszeń do licznego udziału w zaplanowanych koncertach. Do publiczności przemawiali gospodarze i organizatorzy wydarzenia: ks. proboszcz Mieczysław Miarka, burmistrz Roman Piaśnik i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego Maria Rzepka. Słowo wstępu wygłosił również dr hab. Krzysztof Urbaniak, pełniący funkcję dyrektora artystycznego festiwalu.

bazylika 6

Tegoroczne Dni Muzyki Organowej i Kameralnej swoim organowym koncertem rozpoczął Roman Perucki. To absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie profesor organów w swojej macierzystej uczelni. Jest ponadto organistą Katedry Oliwskiej oraz Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Profesor Perucki to juror licznych polskich i zagranicznych konkursów organowych, autor nagrań płytowych (w tym jedna płyta platynowa oraz dwie złote płyty) a także wielokrotny dyrektor artystyczny festiwali organowych, jak również członek Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim. W Olkuszu wystąpił głównie z repertuarem XVI i XVII wieku, choć na samym wstępie zaprezentował utwór „Haec dies” z Magnus Liber Organi Leoninusa (1135 – 1201).

bazylika 1

Po pochodzącym z Pomorza profesorze, przyszedł czas na miejscowych chórzystów z Cantores Minores Basilica Andreae pod kierownictwem ks. Roberta Żwirka. O chóralnym projekcie powstałym w 2017 roku pisaliśmy już kiedyś osobny tekst. Pomysł duchownego, będącego absolwentem instytutu muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz studium chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony parafian, którzy zmobilizowali siły i swoje talenty. Tym sposobem powstał chór pielęgnujący tradycję najstarszego śpiewu liturgicznego – chorału gregoriańskiego oraz śpiewu wielogłosowego różnych epok renesansu po współczesność. W sobotni wieczór w repertuarze olkuskich chórzystów znalazły się takie pozycje jak: „Ave Maria”, „Kleszczmy rękoma”, „Popule meus”, czy „Zdrowaś bądź Maryja”.

bazylika 2

Drugi muzyczny wieczór w ramach tegorocznych, jubileuszowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, rozpoczął kwartet smyczkowy „Ilkus Quartet” w składzie” Elżbieta Pałka, Anna Gęgotek, Michał Mączka i Renata Gąsiorek. Wszyscy instrumentaliści pochodzą z Olkusza i na co dzień mieszkają w Srebrnym Mieście. Mimo, że są na różnym etapie swojego życia (studenci, instruktorzy, nauczyciele), tworzą jedną zgraną, bardzo dobrze podaną publiczności artystyczną całość.

bazylika 5

Następnie przy zabytkowych organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zasiadł młody mistrz Victor M. Baena de la Torre. Hiszpan jest absolwentem Konserwatorium im. Arturo Sorii w Madrycie, a swoją naukę kontynuuje obecnie jako student Conservatorium van Amsterdam w klasie organów Pietera van Dijka, Matthiasa Havingi oraz Louisa Robilliarda. Pracuje pod kierunkiem znakomitych pedagogów, a jego nietuzinkowe umiejętności zostały już niejednokrotnie nagrodzone. W tym roku Victor Baena stał się laureatem I nagrody jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych w holenderskim Alkmaar. W olkuskiej bazylice zagrał m.in. trzy wersety „Psalmu 24” Anthoniego van Noordta, czy „Pasacalles de primer tono” Juana Bautisty Cabanillesa.

bazylika 3

Trzeciego, ostatniego dnia wydarzenia, publiczność swoim występem zachwycił brytyjski językoznawca i muzykolog Christopher Stembridge. Absolwent renomowanego uniwersytetu w Oxfordzie, po 20 latach pracy jako wykładowca na University College w irlandzkim Cork, osiadł w północnych Włoszech, gdzie teraz zajmuje się studiami nad włoską dawną muzyką klawiszową. Profesor Stembridge wykładał w różnych częściach Europy, koncertuje po całym świecie i wszędzie gdzie tylko się pojawi, zaraża swoją dobrą energią. W Olkuszu na zabytkowych organach zagrał utwory z repertuaru Girolamo Frescobaldiego oraz Franciszka Liliusa.

bazylika 4

XX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej zamknął prof. dr hab. Marcin Szelest z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra w składzie: Anna Zawisza – sopran, Piotr Olech – alt, Maciej Gocman – tenor, Andrzej Zawisza – bas oraz wspomniany Marcin Szelest – organy. Kierownik zespołu ukończył studia w zakresie gry organowej w Akademii Muzycznej w Krakowie i jako stypendysta w amerykańskim Bostonie. Działalność koncertowa Marcina Szelesta w kraju i poza jego granicami obejmuje zarówno indywidualne recitale organowe, jak i występy z całym zespołem, którego jest współzałożycielem.

Podsumowując ostatnie wydarzenia z bazyliki św. Andrzeja Apostoła trzeba jasno przyznać: to była prawdziwa muzyczna uczta dla ciała i ducha.

Organizatorami XX Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej byli: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu, a współorganizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

Sponsorzy: Alior Bank oraz Hotel i Restauracja Victoria w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski.

Fot. własne / MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze