Szczególny odpust w bazylice św. Andrzeja

W piątek, 20 października parafię pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu nawiedził ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Obecność hierarchy w murach bazyliki nie była przypadkowa, bowiem przewodniczył on głównym obchodom uroczystości odpustowych ku czci Jana Kantego - wybitnego duchownego i profesora, który przed laty jako duchowny pracował w Srebrnym Mieście.

Konsekracja kościoła św. Maksymiliana

W niedzielę 1 października, ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. biskup Grzegorz Kaszak konsekrował kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Uroczystą mszę świętą transmitowaną na żywo przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja sprawowali również biskup pomocniczy Piotr Skucha oraz pochodzący ze Srebrnego Miasta o. Tadeusz Rydzyk.

Zmiany księży w parafiach

Przynajmniej od miesiąca posługę duszpasterską w nowych parafiach pełnią kapłani i diakoni skierowani do pracy na terenie powiatu olkuskiego przez ordynariusza diecezji sosnowieckiej biskupa Grzegorza Kaszaka. W tym roku największe zmiany personalne dotyczą parafii wiejskich.

Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

W środowy poranek spod bazyliki św. Andrzeja wyruszyła olkuska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, tym razem pod hasłem „Idźcie i głoście”. Pątnicy w drodze spędzą pięć dni. Na Wałach Częstochowskich pojawią się w niedzielę, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej.

Czas pielgrzymowania

Rozpoczął się sezon pielgrzymkowy. W piątek przez Olkusz, Klucze, Rodaki w kierunku Ogrodzieńca przeszła jedna z najstarszych w Polsce -pielgrzymka góralska „Bachledówka”. Pątnicy na Jasną Górę jak co roku wyszli z Rabki Zdrój. Na Wały Częstochowskie dotrą po dziewięciu dniach marszu, w poniedziałek 31 lipca. Dziesięć dni później na szlak wyjdzie pielgrzymka olkuska, która co roku gromadzi setki osób.