Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

W środowy poranek spod bazyliki św. Andrzeja wyruszyła olkuska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, tym razem pod hasłem „Idźcie i głoście”. Pątnicy w drodze spędzą pięć dni. Na Wałach Częstochowskich pojawią się w niedzielę, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej.

Czas pielgrzymowania

Rozpoczął się sezon pielgrzymkowy. W piątek przez Olkusz, Klucze, Rodaki w kierunku Ogrodzieńca przeszła jedna z najstarszych w Polsce -pielgrzymka góralska „Bachledówka”. Pątnicy na Jasną Górę jak co roku wyszli z Rabki Zdrój. Na Wały Częstochowskie dotrą po dziewięciu dniach marszu, w poniedziałek 31 lipca. Dziesięć dni później na szlak wyjdzie pielgrzymka olkuska, która co roku gromadzi setki osób.

Wielkanoc - czas zadumy i radości

Od czwartku chrześcijanie na całym świecie przeżywać będą Pamiątkę Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, a także dzień Jego Zmartwychwstania. Najbliższy weekend będzie więc czasem zadumy oraz radości, które co roku łączą całe rodziny i to nie tylko przy suto zastawionych stołach. Wielki Tydzień to bowiem okazja do uczestnictwa w kościelnych uroczystościach Triduum Paschalnego. Wzorem poprzednich lat mamy dla Was harmonogram najbliższych wydarzeń w trzech największych olkuskich parafiach.

Setki wiernych modliły się na ulicach Wolbromia [ZDJĘCIA]

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana Niedzielą Palmową to w Wolbromiu nie tylko czas tradycyjnego święcenia palm. Od lat wieczorem tego dnia celebrowana jest droga krzyżowa, w której setki mieszkańców i gości wędrują ulicami miasta z krzyżem misyjnym, rozważając tajemnice Męki Pańskiej. W tym roku droga wiodła z parafii pw. św. Katarzyny w do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ekstremalna Droga Krzyżowa - podejmiesz wyzwanie?

W kościele katolickim nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest nieodłącznym punktem Wielkiego Postu. Co piątek od Środy Popielcowej, aż do wydarzeń Wielkiejnocy wierni spotykają się w kościołach, by pochylić się nad Misterium Męki Pańskiej. Coraz większą popularność zyskuje także Ekstremalna Droga Krzyżowa. Czym ona jest?