Niedziela Palmowa u imbramowickich norbertanek [ZDJĘCIA]

imbramowice palmy

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. W imbramowickim klasztorze Sióstr Norbertanek dzień ten obchodzony jest zgodnie z najdawniejszymi tradycjami.

W prezbiterium wybudowanego przez biskupa Iwo Odrowąża przyklasztornego kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Imbramowicach, tuż przy tabernakulum, znajduje się XVII-wieczny olejny obraz Pana Jezusa Cierpiącego. Otoczony wielkim kultem,słynący łaskami wizerunek jest celem licznych pielgrzymek. Od 30 listopada 2003 r.kościół klasztorny Sióstr Norbertanek został ogłoszony sanktuarium Męki Pańskiej. W każdy pierwszy piątek miesiąca wierni gromadzą się z siostrami na specjalnej nowennie, by wypraszać łaski i modlić się  w różnych  intencjach, a wierni nawiedzający go w Niedzielę Palmową mogą otrzymać łaskę odpustu zupełnego. W tym też dniu, podobnie jak w innych katolickich parafiach, święcone są tu palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie.

DSC 0160

Obrzęd poświęcenia palm na przyklasztornym dziedzińcu poprzedza uroczystą sumę odpustową. Przybywają na nie mieszkańcy w tradycyjnych ludowych strojach. Obowiązkowa jest też asysta strażacka. Do świątyni wierni wchodzą w procesji prowadzonej przez asystę, poprzedzającą mężczyznę odgrywającego postać Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. W tym roku uroczystościom odpustowym przewodniczył pomocniczy biskup kielecki ks. dr Andrzej Kaleta.

Uroczystości rokrocznie gromadzą nie tylko parafian z Imbramowic, ale także liczne grono pielgrzymów oraz miłośników chrześcijańskich i ludowych tradycji z różnych stron.

  Niedziela Palmowa u imbramowickich norbertanek - 14.04.2019_36 Niedziela Palmowa u imbramowickich norbertanek - 14.04.2019_30 Niedziela Palmowa u imbramowickich norbertanek - 14.04.2019_3


W związku z przejściem na nową platformę rozpoczęliśmy prace modernizacyjne serwisu. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane na czas prac. Zaloguj się lub załóż nowe konto.