Ruszyli na pielgrzymi szlak! [ZDJĘCIA]

piel 56

W niedzielny ranek już po raz 24. wyszła z Olkusza piesza pielgrzymka na Jasną Górą. Zanim pątnicy ruszyli ku Częstochowie, na rynku odbyła się msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Piotr Skucha. Setki mieszkańców całego powiatu idący w dziesięciu grupach, do celu swej wędrówki dotrą w czwartkowe popołudnie.

- Idziemy, bo tak każe serce – mówi Krzysztof Wdowik z grupy „biało-czerwonej”, która jak co roku zalicza się do jednej z największych. Co prawda organizatorzy jeszcze nie doliczyli się oficjalnej liczby pielgrzymów, jednak jak ocenia dyrektor wędrówki ks. Marek Bigaj, liczba pątników jest porównywalna z tą z ubiegłego roku, mimo mało sprzyjającej, upalnej pogody. - Lejący się z nieba żar, to i tak lepsze od padającego deszczu – przyznaje Rafał Grzanka, idący na Jasną Górę w gronie swoich przyjaciół. Podobnych opinii jest dużo więcej. Gdyby ktoś nie wytrzymał jednak trudnych warunków na szlaku, nie musi się martwić o swoje zdrowie. W trasę w jednym szeregu z pątnikami wyszły także służby medyczne, na czele których już tradycyjnie stoi lekarz Jacek Osuch. - Z czym najczęściej przy takiej pogodzie mamy do czynienia? Przegrzania, odwodnienia i odparzenia, jednak wszyscy maszerujący otrzymali wskazówki jak dbać o swój organizm – przekonuje doktor.

piel 11

- Rzeczywiście aura bardziej zachęca do plażowania, niż do pieszej wędrówki, ale cieszymy się ogromnie, że tegoroczne wyzwanie podjęło tak wiele osób. Jak zwykle każdy niesie ze sobą swoje prywatne intencje, niektórzy z nas idą, aby podziękować za dobro, jakiego doświadczyli w minionym roku – zaznacza ks. Bigaj.

Olkuska pielgrzymka na Jasną Górę tradycyjnie połączyła wszystkie pokolenia. Ramię w ramię kolejne kilometry pokonują duzi i mali. Najmłodsi mają zaledwie po kilka miesięcy, najstarsi już dawno przeszli na emeryturę. Wszystkim przyświeca jeden cel – Częstochowa.

piel 67

Pątniczy szlak prowadzi przez Ogrodzeniec, Mirów, Złoty Potok i Joachimów. Piątego dnia marszu, tj. w czwartek, pielgrzymi dotrą pod klasztor jasnogórski, gdzie po uroczystej Eucharystii zakończą swą wędrówkę. Do tego czasu oprócz codziennego trudu i wielu wyrzeczeń, pątnicy będą się także dobrze bawić. Wspólne śpiewanie, tańce i zabawy integracyjne, to nieodłączne elementy sierpniowych rekolekcji w drodze.

Dzisiaj sprawdzimy jak się mają nasi pielgrzymi! Bez zapowiedzi pojawimy się u nich w Mirowie, gdzie w malowniczej scenerii, u podnóża tamtejszego zamku, rozbiją swój drugi obóz.

Początek XXIV Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – 09.08.2015_44 Początek XXIV Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – 09.08.2015_41 Początek XXIV Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – 09.08.2015_6


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.