Jubileusz współpracy z partnerem w Niemczech


Na początku czerwca w Gminie Klucze gościli przedstawiciele partnerskiego powiatu w Niemczech - Kyffhäuser. Sabine Bräunicke, Ina Seichter, Christiane Zyber, Carsten Winkler i Uwe Ludwig przyjechali do Klucz na zaproszenie wójta Norberta Bienia. W tym roku mija 15 lat od podpisania umowy o współpracy między Gminą Klucze i niemieckim powiatem Kyffhäuser.

Kluczowianka w „Rejsie Niepodległości” żaglowcem Dar Młodzieży!

Ewa Ryl z Klucz, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, dołączyła do załogi największego polskiego żaglowca - „Daru Młodzieży”. W ten sposób razem z innymi młodymi uczestnikami „Rejsu Niepodległości” włączy się obchody wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości. Drugim ważnym akcentem rejsu jest udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, w styczniu przyszłego roku.

Olkusz pięknieje

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Na rogatkach Olkusza zostały umieszczone nowe znaki witające przyjezdnych. Centralna część rynku w okolicach dawnego ratusza oraz budynek olkuskiego magistratu mają nową iluminację, a nad wejściem zamieszczono litery z napisem Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. W klombach i donicach, o które dba gmina, pojawiły się piękne kompozycje kwiatowe. A wszystko po to, żeby miasto miało jeszcze bardziej estetyczny i przyjazny wygląd.

Z modlitwą w trasę!

Około 60 osób uczestniczyło w sobotnim Rajdzie Rowerowym im. Św. Jana Pawła II, który od kilku lat ma miejsce startu pod kościołem NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ organizowana była w 80.rocznicę powstania parafii w Kluczach i setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Żyli wśród nas

Dokładnie 76 lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza. Aby oddać im hołd, 13 czerwca odbędzie się Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście. Historię i kulturę przybliżą wydarzenia towarzyszące – koncert muzyki klezmerskiej, wystawa plenerowa, spacer historyczny i seminaria dla młodzieży.