Posprzątaj po swoim psie!

bukowno sprzatanie psiej kupyNareszcie zawitała do nas piękna pogoda, zrobiło się ciepło i słonecznie. Każdy z nas może wreszcie cieszyć się spacerami, relaksem na słońcu. Niestety całą tą przyjemność psuje konieczność zachowania wzmożonej czujności, by nie nadepnąć na "minę", czyli wszechobecne na terenach zieleni i placach zabaw psie kupy.
Wiele organizacji wspierających walkę z zanieczyszczaniem miast wystosowuje głośne i niezwykle obrazowe odezwy w formie plakatów czy ulotek. Niektóre z nich pokazują dzieci bawiące się psimi odchodami, jeszcze inne ironicznie nawołują, aby właściciele nie sprzątali po swoich pupilach również w domu. Sugestywność i dosadność owych afiszy może siać zgorszenie, niemniej głośne mówienie o problemie może uwrażliwić społeczeństwo i wpłynąć na zmianę nastawienia co bardziej zatwardziałych właścicieli.

Psy nader często pozostawiają zabrudzenia w miejscach, w których absolutnie się ich nie spodziewamy np. na placach zabawach dla dzieci czy podwórkach. Właściciele nie zdają sobie sprawy, że w psiej kupie znajdują się liczne pasożyty i bakterie, które w czasie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem mogą wywołać rozliczne schorzenia i infekcje takie jak toksokaroza i toksoplazmoza.

Objawy toksokarozy są na początkowym etapie słabo widoczne. Dopiero po upływie kilku dni możemy zacząć gorączkować, mieć problemy z widzeniem i przestać przyjmować posiłki. Nieleczona toksokaroza prowadzi do bardzo groźnych powikłań: w najgorszym przypadku możemy całkowicie stracić wzrok. Dzieci mają niekiedy zwielokrotnione objawy; często dochodzi do powiększenia wątroby, która nawet po leczeniu może nie powrócić do prawidłowego stanu.

Sprzątanie po psie powinno być czynnością rutynową, która nikogo nie zaskakuje i nie zadziwia. Niestety większość Mieszkańców naszego Miasta wciąż uważa ze sprzątanie po swoim psie jest czymś nienaturalnym i dziwacznym. Oczywiście od reguły są wyjątki co bardziej świadomi właściciele praktykują sprzątanie po psie i nie potrzebują do tego celu specjalnych dyrektyw i dopomnień.

W naszym Mieście funkcjonuje Uchwała Rady Miejskiej w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku, z której jasno wynika jakie są obowiązki właścicieli psów. Możemy w niej przeczytać iż właściciel ma obowiązek natychmiastowego usunięcia kupy pozostawionej przez swojego pupila. A w szczególności z klatek schodowych lub innych pomieszczeń wspólnego użytkowania, jak również z chodników, ulic i placów, zieleńców oraz parków i innych miejsc publicznych.

O tym obowiązku nie trzeba natomiast przypominać właścicielom przydomowych ogródków, na które wypuszczają swoje własne psy – oni usuwają odchody z trawnika, bo wiedzą, że nieprzyjemnie jest wypoczywać na świeżym powietrzu mając przed oczami śmierdzące kupki. Zadbajmy więc również o to, aby także osiedlowy trawnik był czysty, a piaskownica dla dzieci bezpieczna.

Ostatnimi czasy władze Miasta Bukowno zainstalowały szereg automatów, które bezpłatnie wydają specjalne, plastikowe woreczki przeznaczone na sprzątanie odchodów po psie. Dodatkowo w woreczki takie można zaopatrzyć się nieodpłatnie w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim (pokój nr 23, II piętro) albo w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej Jeżeli ktoś pod wpływem naszych uwag zechce zadbać o stan swojej okolicy i oczyścić ją z psich odchodów, może skorzystać z gotowych rozwiązań.

W sklepach zoologicznych możemy dostać gotowe zestawy do sprzątania po psie, które zawierają nie tylko torebki, ale także łopatki, zbieraczki i rękawiczki. Dzięki temu możemy zachować maksymalny poziom higieny, a następnie wyrzucić zużytą torebkę do najbliższego kosza na śmieci.

Nie zapominajmy że za nie posprzątanie po swoim piesku grozi nam ukaranie. Więc po co narażać się na problemy i uprzykrzać życie sąsiadom. Po prostu sprzątajmy po naszych milusińskich.

UM Bukowno


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.