Msza przy ołtarzu polowym

1W niedzielę przy ołtarzu polowym w Borach Kwaśniowskich odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie odprawionym przez ks. Marka Plebanka uczestniczyli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, wierni z parafii Kwaśniów i przedstawiciele samorządu Gminy Klucze: radni, sołtysi oraz wójt Norbert Bień. Przy mszy polowej asystowały poczty sztandarowe – Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach i Olkuszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwaśniowie. Podczas kazania ks. Marek Plebanek, proboszcz parafii Kwaśniów, nawiązał do wartości, których nazwy widnieją na sztandarach związku AK: Bóg, Honor, Ojczyzna. Mówił o sile, jaką daje wiara w Boga oraz o tym, że honor zobowiązuje do troski i dbania o Ojczyznę. Przypomniał, że w tamtych trudnych czasach drugiej wojny światowej żołnierze (w tym powstańcy warszawscy) kierowali się właśnie honorem podejmując nierówną walkę z wrogiem.

3

Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej. Kwiaty składali: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Janusz Kwapisz oraz mjr Henryk Czerwiński, wiceprezes związku okręgu śląskiego.

Podczas spotkania na Borach Kwaśniowskich prezes Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach, por. Czesław Grzanka został uhonorowany odznaczeniem „Za zasługi dla AK”. Odznaczenie, przyznane przez Okręg Śląski, wręczył por. Grzance prezes okręgu Janusz Kwapisz. O przyznanie tego wyróżnienia wnioskował olkuski oddział związku.

2

Po nabożeństwie zaproszenie goście mieli okazję do wspomnień i dyskusji podczas spotkania w świetlicy, zorganizowanego przez sołtysa Kwasniowa Górnego Grzegorza Smętka, Radę Sołecką i KGW.

Więcej zdjęć tutaj

Rafał Jaworski

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!