Ósma edycja ćwiczeń ratownictwa na lodzie

1W Kluczach odbyły się pokazy ratownictwa na lodzie. To była już ósma edycja ćwiczeń ratowniczych, organizowanych przez Gminę Klucze, olkuski WOPR i Państwową Straż Pożarną w Olkuszu. Po pokazie organizatorzy wydarzenia jak co roku zapraszali chętnych do wspólnego morsowania. Śmiałków nie brakowało!

 

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy i ratownicy WOPR, a wśród obserwatorów byli uczniowie, samorządowcy, policjanci i mieszkańcy gminy. W rolę tonącego, tak jak w ubiegłych latach, wcielił się Stanisław Góźdź z Klucz, ratownik WOPR. Pozoranta w skafandrze płetwonurka kilkakrotnie podczas ćwiczeń „ratowano" z przerębli, m.in. z użyciem profesjonalnego sprzętu ratowniczego. W czasie pokazów ratownicy instruowali także obserwatorów ćwiczeń, jak można samemu próbować wydostać się z wody w razie załamania się lodu.

2

Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny lód – przekonywał jeden z prowadzących ćwiczenia, Marcin Sikora, wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. – Musimy być czujni zwłaszcza, jeśli ten lód nie jest już przezroczysty, lecz taki mlecznobiały. W razie wypadku, załamania się lodu i wpadnięcia do wody następuje moment paniki, chwilowych trudności w oddychaniu, a niska temperatura powoduje ból porównywalny do ukłucia igłami – opowiadał prelegent. Jak mówił, najważniejsze wówczas, to zachować opanowanie, złapać oddech i wzywać pomocy. Należy też próbować samemu wydostać się z wody, podciągając na rękach. Kiedy się to uda, trzeba oddalić się od miejsca załamania się lodu, ale nie na stojąco, lecz czołgając się lub turlając, żeby zmniejszyć ciężar nacisku ciała na lód. Omawiane sposoby samoratowania były demonstrowane przed widzami.

3

Po ćwiczeniach organizatorzy zaprosili chętnych do wspólnego morsowania. Wszystkich morsom, którzy odważyli się zanurzyć w lodowatej wodzie, organizatorzy wręczono pamiątkowe „Dyplomy Twardziela".

4

WIęcej zdjęć: http://gmina-klucze.pl/art,2123,osma-edycja-cwiczen-ratownictwa-na-lodzie

Fot. Rafał Jaworski UG Klucze

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!