Ósma edycja ćwiczeń ratownictwa na lodzie

1W Kluczach odbyły się pokazy ratownictwa na lodzie. To była już ósma edycja ćwiczeń ratowniczych, organizowanych przez Gminę Klucze, olkuski WOPR i Państwową Straż Pożarną w Olkuszu. Po pokazie organizatorzy wydarzenia jak co roku zapraszali chętnych do wspólnego morsowania. Śmiałków nie brakowało!

 

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy i ratownicy WOPR, a wśród obserwatorów byli uczniowie, samorządowcy, policjanci i mieszkańcy gminy. W rolę tonącego, tak jak w ubiegłych latach, wcielił się Stanisław Góźdź z Klucz, ratownik WOPR. Pozoranta w skafandrze płetwonurka kilkakrotnie podczas ćwiczeń „ratowano" z przerębli, m.in. z użyciem profesjonalnego sprzętu ratowniczego. W czasie pokazów ratownicy instruowali także obserwatorów ćwiczeń, jak można samemu próbować wydostać się z wody w razie załamania się lodu.

2

Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny lód – przekonywał jeden z prowadzących ćwiczenia, Marcin Sikora, wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. – Musimy być czujni zwłaszcza, jeśli ten lód nie jest już przezroczysty, lecz taki mlecznobiały. W razie wypadku, załamania się lodu i wpadnięcia do wody następuje moment paniki, chwilowych trudności w oddychaniu, a niska temperatura powoduje ból porównywalny do ukłucia igłami – opowiadał prelegent. Jak mówił, najważniejsze wówczas, to zachować opanowanie, złapać oddech i wzywać pomocy. Należy też próbować samemu wydostać się z wody, podciągając na rękach. Kiedy się to uda, trzeba oddalić się od miejsca załamania się lodu, ale nie na stojąco, lecz czołgając się lub turlając, żeby zmniejszyć ciężar nacisku ciała na lód. Omawiane sposoby samoratowania były demonstrowane przed widzami.

3

Po ćwiczeniach organizatorzy zaprosili chętnych do wspólnego morsowania. Wszystkich morsom, którzy odważyli się zanurzyć w lodowatej wodzie, organizatorzy wręczono pamiątkowe „Dyplomy Twardziela".

4

WIęcej zdjęć: http://gmina-klucze.pl/art,2123,osma-edycja-cwiczen-ratownictwa-na-lodzie

Fot. Rafał Jaworski UG Klucze

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!