Nowy termin inauguracji sezonu na zamku w Rabsztynie

inauguracja sezonu turystycznego sliderWarto wybrać się w sobotę 29 kwietnia do zamku Rabsztyn, gdzie odbędzie się Inauguracja Sezonu Turystycznego 2017. Zaraz po godzinie 10.00 uroczyste podniesienie flagi Olkusza na maszt, jaki znajduje się na szczycie zamku oficjalnie rozpocznie sezon turystyczny w Rabsztynie. Przez całą sobotę, od godz. 10:00 do 18:00 turyści będą mogli skorzystać z akcji „Zamek Rabsztyn za złotówkę", której będą towarzyszyły prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki. Poza samym zwiedzaniem zamku organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji. Ciekawostką dla miłośników historii będzie specjalna tura zwiedzania o 10.30, kiedy po zamku oprowadzi Agnieszka Kaczmarczyk – Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków UMiG Olkusz, która zaprezentuje odnowione skrzydło zamku średniego (wejściówki do odbioru do 20.04.2017 w MOK-Centrum Kultury ul. Szpitalna 32). O godzinach 13:00, 15:00 i 17:00 po zamku będzie oprowadzał prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn". Z kolei na godzinę 11:30 zaplanowano otwarcie nowej izby ekspozycyjnej w Chacie Kocjana, wprowadzenie do obiegu Znaczka Turystycznego „Chata Kocjana" oraz pokaz prezentacji „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę". Także w Chacie Kocjana o godz. 14:00 będzie można wysłuchać prelekcji „Prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie zamku średniego" oraz „Atrakcje turystyczne ziemi olkuskiej", a o godzinie 16:00 prelekcji pilota szybowcowego Stanisława Bartoszcze na temat dokonań Antoniego Kocjana. Wtedy też rozpoczną się pokazy modelarskie oraz klejenie modeli kartonowych pocisków V1 i rakiet V2 z sekcją modelarską LKS „Kłos".

Organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji towarzyszących. W sobotę 29 kwietnia od godz. 10:00 do 18:00 pod zamkiem będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie poza bezpłatnymi ulotkami, folderami i mapami przewidziano konkursy oraz gry i zabawy dla najmłodszych, a także wybijanie olkuskich trojaków. Stoisko prowadzi Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz. Pod zamkiem, w Camperze Małopolski będzie można zapoznać się z ofertą promocyjną Małopolski przygotowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną. Z kolei Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn" zaprasza na stoisko, gdzie będą prezentowane repliki broni i uzbrojenia rycerskiego.

Ale sobotnie atrakcje nie ograniczają się do zamku w Rabsztynie. W Centrum Kultury MOK, przy ulicy Szpitalnej 32 w Olkuszu, gdzie mieści się Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej, od godz. 9:00 do 16:00 zaplanowano cały szereg atrakcji, w tym zwiedzanie, krzyżówki, quizy i prezentacje multimedialne. O godzinie 10:00 i 14:30 odbędzie się bezpłatne oprowadzanie po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a o godz. 10:30 i 15:00 bezpłatne oprowadzanie po Muzeum Afrykanistycznym. Miłośników przyrody zapraszamy o godzinie 15:00 na wycieczkę pod hasłem „Na Pazurek z Amonitem", czyli spacer przyrodniczy po rezerwacie Pazurek. Zbiórka przed stacją PKP w Jaroszowcu. Wycieczkę organizuje Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit" we współpracy z Nadleśnictwem Olkusz.

Z kolei niedziela 23 kwietnia, to dzień bezpłatnych wycieczek. O godzinie 10:00 rozpoczyna się spacer „Śladami dawnego górnictwa". Zbiórka na parkingu przy Parku Rekreacyjno – Krajobrazowym (skateparku) przy ulicy Długiej. Wycieczkę poprowadzą prezes Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy". Z kolei osoby zainteresowane historią i zabytkami powinny zainteresować się wycieczką „Odkrywamy skarby Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła". Zbiórka o godz. 16.00 przed kościołem. Po olkuskiej bazylice oprowadzi prezes Klubu Przewodników „Ilkussia".

Organizatorami Inauguracji Sezonu Turystycznego 2017 są Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy akcji to: Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn", Znaczki Turystyczne sp. z o.o., Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit", Klub Przewodników „Ilkussia", Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy" i sekcja modelarska LKS „Kłos" .

Zapraszamy!

UMiG Olkusz

inauguracja sezonu turystycznego plakat

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!