Olkusz, Osiek i Zederman sięgają po dotacje!

pieniadzeGmina Olkusz sięga po fundusze z zewnątrz. Dotyczy to nie tylko dużych projektów, takich jak rewitalizacja kwartału królewskiego z budynkiem dawnego starostwa na olkuskim rynku, ale także mniejszych inicjatyw - zarówno dla dzieci jak i dla całych miejscowości.


- Cieszy aktywność dyrektorów szkół i przedstawicieli sołectw, którzy poszukują możliwości finansowania różnorakich inicjatyw na zewnątrz. Ze swojej strony zapewniam pełne wsparcie merytoryczne podległych mi jednostek, dlatego nie należy bać się nowych wyzwań. Dziękuję i gratuluję wyników, bowiem te z pozoru niewielkie środki przyczynią się do realizacji naprawdę ciekawych i potrzebnych projektów - komentuje burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

 

Sołectwo Osiek zostało wyróżnione w konkursie „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”, dzięki czemu uzyskało dotację w wysokości 8 tys zł. Celem konkursu było nagrodzenie sołectw i ich mieszkańców, którzy dbają o swoją „małą ojczyznę”. Wniosek złożony do I edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego został opracowany przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu przy zaangażowaniu wszystkich grup społecznych z sołectwa. W ostatnich latach Osiek coraz prężniej się rozwija. W ciągu 5 lat zrealizowano takie inicjatywy jak modernizacja budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Osieku czy bazy sportowej administrowanej przez Lokalny Klub Sportowy Osiek – Zimnodół-Zawada. Dodatkowo trzeba podkreślić zaangażowanie mieszkańców wsi w prace społeczne, przy budowie kościoła, czy w Budżecie Obywatelskim.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu aktywnie zachęca dyrektorów placówek oświatowych do aplikowania o środki w ramach pojawiających się konkursów dotacyjnych, świadczy także wsparcie merytoryczne w z zakresie opracowania wniosków aplikacyjnych czy przejściu procedur dotacyjnych. Dzięki podjętej współpracy uczniowie olkuskich szkół już od września będą mieli szanse na uczestnictwo w innowacyjnych zajęciach związanych z nowymi technologiami.

3 tysiące złotych to dofinansowanie uzyskane przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Olkuszu w ogólnopolskim programie #SuperKoderzy. O dofinansowanie walczyło 300 szkół, z czego jedynie 135 szkół zakwalifikowało się do programu - w tym Szkoła Podstawowa Nr 4. Program #SuperKoderzy pozwoli rozwinąć umiejętności nauczycieli oraz uczniów z zakresu nowych technologii, programowania i robotyki. Autorem wniosku aplikacyjnego był nauczyciel informatyki Pan Rafał Michalski.

Szkoła Podstawowa Nr 4, Szkoła podstawowa Nr 3 oraz Szkoła podstawowa w Zedermanie zostały przyjęte do programu MegaMisja. W ramach programu od września w świetlicach szkolnych będą realizowane zajęcia z zakresu kreatywnego ale też bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Tematami, które zostaną poruszone będą m.in.: wyszukiwanie informacji, prawo autorskie, bezpieczna komunikacja w mediach oraz różnica pomiędzy informacją a reklamą. Realizując program szkoły mają szansę na wygranie ciekawych nagród: tabletów, pakietów książek, audiobooków czy zabawek edukacyjnych.
W piątej edycji konkursu “To dla mnie ważne” organizowanego przez Fundację Aviva grant w wysokości 32 tys zł. uzyskał projekt “Akademia młodego programisty - nowy wymiar programowania”. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser wraz ze Szkołą Podstawową Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu i Szkołą Podstawową w Zedermanie. Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz w Zedermanie zaplanowano zakup. netbooków, 4 laptopów z oprogramowaniem, oraz drukarek laserowych. Dzięki temu dzieci będą mogły uczyć się programowania nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Wspólna aplikacja możliwa była dzięki skoordynowaniu działań szkół przez pracowników UMiG Olkusz.

UMiG Olkusz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!