Do Olkusza w poszukiwaniu doświadczeń

wizyta starogard 6

We wtorek 24 lipca do Olkusza z roboczą wizytą przyjechał zastępca prezydenta Miasta Starogard Gdański Przemysław Biesek-Talewski. Celem jego przyjazdu do Srebrnego Miasta była chęć zapoznania się z doświadczeniami władz miejskich w zakresie adaptacji zabytkowych piwnic ratusza oraz trwających prac rewitalizacyjnych w obrębie budynku dawnego starostwa.

Podczas trwającego obecnie zadania „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego" władze tego pomorskiego miasta podjęły decyzję o adaptacji gotyckich piwnic tamtejszego ratusza staromiejskiego na cele wystawienniczo muzealne. Doświadczenia miast, które – tak jak Olkusz –przeprowadziły taką inwestycję, stały się bardzo cenne.

- Zadawaliśmy sobie pytanie, czy warto te relikty eksponować. Po wizycie w Olkuszu widzę, że warto, ponieważ mają one ogromny potencjał – mówił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta Starogardu.

Podczas spotkania w olkuskim magistracie o samym projekcie „Rewitalizacja olkuskiej starówki", którego efektem było przystosowanie piwnic olkuskiego ratusza do urządzenia tam podziemnej trasy turystycznej, opowiadała Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków i zarazem Miejski Konserwator Zabytków.

wizyta starogard 14

Przedstawiciela władz Starogardu interesowały zarówno szczegóły techniczne dotyczące prac konserwatorskich i budowalnych w obrębie starówki, jak też plany dotyczące stworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. Po spotkaniu w urzędzie, władze Olkusza i Starogardu Gdańskiego wspólnie odwiedzili podziemia ratusza, by dyskutować o prowadzonych tam obecnie pracach, a następnie przeszli do budynku dawnego starostwa. Mieli okazję zobaczyć zabytkowe piwnice, jakie rozciągają się pod budynkiem starostwa oraz elementy kamieniarki, jakie zostały odnalezione podczas prac archeologicznych.

wizyta starogard 2

Szczególnie interesujące były informacje o obecnie realizowanym projekcie „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza". Przedstawiciele olkuskiego magistratu odpowiadali na wiele szczegółowych pytań dotyczących konkretnych rozwiązań stosowanych podczas rewitalizacji oraz zapewnili o tym, że chętnie będą służyli radą w przypadku pojawienia się kolejnych. Starogard Gdański, 48 tysięczne zabytkowe miasto w województwie pomorskim, jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu.

UMiG Olkusz

wizyta starogard 12

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!