1

5 czerwca 2018 roku w Oddziale IPN w Krakowie odbyła się sesja naukowo-edukacyjna kończąca VI edycję Projektu Edukacyjnego „Kresy-polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Projekt obejmował: inauguracyjną sesję naukowo-edukacyjną, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, wykłady, pokazy filmów, debaty, spotkania z żyjącymi świadkami oraz konkurs dla uczniów, a także końcową sesję połączoną z wręczeniem nagród i dyplomów. Uroczystość poprowadziła Anna Zechenter z krakowskiego oddziału IPN, a ilustrowany slajdami wykład, poświęcony lwowskim szkołom i ich nauczycielom, wygłosił dr Paweł Naleźniak.

2

Następnie małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, ks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczyli nagrody nauczycielom i uczniom. Laureaci pierwszych miejsc w nagrodę otrzymali książki, indeksy na Uniwersytet Papieski oraz zaproszenie – na wycieczkę – wyprawę edukacyjną, która odbędzie się w sierpniu 2018 roku na Ukrainę śladami walk Legionów Polskich na Wołyniu i w Karpatach Wschodnich.

3

Miło nam poinformować, że i w tym roku nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę. Czworo awansowało do Finału. Wśród najlepszych znalazł się Jakub Szańca z klasy 1a, który otrzymał tytuł Laureata. Wyróżniono także pozostałych uczestników. Finalistami zostali uczniowie z klasy 1a: Szymon Bigaj, Jakub Miszczyński oraz Anna Więcek z klasy 1d.
Uczniów przygotowała do konkursu – mgr Bogusława Wajdzik.

4

To była już szósta edycja projektu przeprowadzona przez krakowski IPN i UPJPII, którego głównym celem jest zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie.

5

Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat – na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego. To były ciekawe lekcje historii.
Projekt został objęty honorowym patronatem małopolskiego kuratora oświaty oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich/Oddział w Krakowie, Stowarzyszenia „Stanica Kresowa”, Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

6

Kresy Wschodnie I i II Rzeczypospolitej to kraina, która wydała wielu wspaniałych bohaterów naszych dziejów, żeby wymienić tylko Stanisława Żółkiewskiego, Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszkę, Romualda Traugutta, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Piłsudskiego. To wspólna ojczyzna wielu narodów: Polaków, Rusinów, Ukraińców, Żydów, Ormian, Litwinów, Białorusinów, których historia połączyła na wieki wspólnymi więzami. To ziemia wciąż opiewana w licznych dziełach literackich i z nostalgią wspominana przez dawnych jej mieszkańców. Z krzywdzącą decyzją mocarstw nie pogodzili się żołnierze polskiego podziemia, którzy mimo masowych represji aż do 1952 roku kontynuowali opór na ziemiach grodzieńskiej i nowogródzkiej. Za nową granicą, przesuniętą daleko na zachód, pozostało około 180 miast, wśród nich Lwów, Wilno, Grodno, Stanisławów, Tarnopol, Łuck, Równe, Dubno, Nowogródek, Drohobycz, Pińsk, Brześć, Beresteczko, Brody, Brzeżany, Podhajce, Podkamień, Czartorysk, Ołyka, Jazłowiec, Sarny i Żółkiew ze znajdującymi się w nich zabytkowymi kościołami, sanktuariami, pałacami, dworami, pomnikami, cmentarzami, bezcennymi dziełami sztuki i archiwaliami. Rzeczpospolita utraciła około 10 tys. wsi i osad, kilkanaście uzdrowisk, bogate złoża ropy naftowej, żyzne ziemie Podola, górskie wzniesienia Karpat Wschodnich i piękno Wileńszczyzny.
Utrata Kresów była dramatem nie tylko dla Rzeczypospolitej jako państwa, ale przede wszystkim dla tych Polaków, którzy tam pozostali.

I LO w Olkuszu

7

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rolii
rolii
5 lat temu

ilość tych sukcesów w 1LO zaczyna być powtarzalna ,,nudna,, ale jak tu nie cenić poziomu kształcenia szkoły który nie ma niestety sobie równych w naszym terenie – gratulacje dla osób tworzących tą klasę szkoły , może niewiele obecnych w naszych lokalnych mediach ale może to jest jednym z powodów tylu sukcesów 1LO ——– lub wg pewnych praw można nie wierzyć w cuda ale najlepiej zdać się na nie ,, pozdr ,,